Gönderen Konu: Çift dilli çocuk, iki dili birbirine karışır mı?  (Okunma sayısı 641 defa)

Nisan 07, 2020, 03:03:57 ös

manager

 • Administrator
 • Sr. Member
 • *****
 • İleti: 322
  • Profili Görüntüle
Dillerin karıştırılması hem kaçınılmaz hem de zararsızdır. Ancak, iki dilliliğe aşina olmayan bazılarına göre, çocuğun dili gerçekten ayırt edemeyeceğinin bir kanıtıdır.

İki dilde yetiştirilen çocukların çoğu, her iki dili de ayırdıkça karıştırmaya başlarlar. Ayrıca, dillerden biri genellikle çocuk üzerinde diğerinden daha güçlü bir etkiye sahiptir. İkinci dilde daha az bir kelime dağarcığına sahip olan çocuklar, ihtiyaç duyduğu durumlarda daha baskın olduğu ve sık kullandığı dilden kelimeleri cümlelerinde kullanacaktır.Bu karışıklık evresi çoğunlukla geçicidir. Her iki dilde çocuğun kelime hazinesi geliştikçe bu karışıklık azalacaktır. Çocuklar gördüklerini ve duyduklarını model alırlar, bu nedenle siz dilleri karıştırarak kullanıyorsanız o da bunu yapacaktır.

Çocuğunuzu ikinci bir dille tanıştırmak için çok geç kaldınız !
İkinci bir dili çocuğunuza tanıtmak için çok erken veya çok geç dendiğini sıklıkla duymuşsunuzdur.

İkinci bir dili öğrenmek, 10 yaşın altındaki çocuklar için, yetişkinlerle karşılaştırıldığında çok daha kolaydır. 5 yaşından küçük çocuklar için ise çok çok daha kolaydır.

Uzmanlara göre en uygun zaman, doğumdan 3 yıla kadar olan dönemdir bir çocuğun öğrenmesinin en kuvvetli olduğu zamanlardır.

İkinci bir dili öğrenmek için bir sonraki en iyi zaman ise çocuklar 4 ila 7 yaşlarındayken olan zaman dilimidir çünkü kendi dillerini öğrendikleri şekilde diğer birden çok dili öğrenebilirler.

Diğer bir deyişle, birincinin yanına paralel ikinci bir dil sistemi kurarlar ve bir dil gibi her iki dili konuşmayı öğrenirler.
Çocuğunuz 7 yaşından büyükse ve onu iki dilde yetiştirmeyi  düşünüyorsanız, hala çok geç değildir.

İkinci bir dili öğrenmek için üçüncü en iyi zaman yaklaşık 8 yaşından ergenliğe kadardır. Ergenlikten sonra, çalışmalar gösteriyor ki, yeni diller artık beynin ayrı bir alanında saklanıyor, bu nedenle çocuklar kendi dillerinden yeni dile giden bir yolu daha zorlanarak öğreniyorlar.
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2021, 07:35:35 ös Gönderen: manager »

Nisan 18, 2021, 05:44:22 ööYanıtla #1

abu_bakor

 • Newbie
 • *
 • İleti: 6
  • Profili Görüntüle
Dil eğitimine 3 yaşından önce başlamak ileriki yaşlarda dil becerisinde yatkınlığı arttıracaktır . Bunun için bebeğinin ana dili dışında İngilizce konuşulan bir ortamda bulunması yararlı olabilir.

Bebeği farklı yöntemlerle İngilizceye maruz bırakmak en etkili ve kolay yöntemlerden birisidir. Örneğin, 0-3 yaş arasındaki bebeklere sık sık İngilizce bebek çizgi filmleri ve ninnileri dinletmek faydalı bir yöntemdir.

İnsan beyninin öğrenmeye açık olduğu ön uyku denilen derin uykuya geçmeden önceki dönemde internetten kolaylıkla bulabileceğiniz İngilizce ninniler bilincin açık olduğu bu dilimde etkili olacaktır.

İngilizce eğitimi sırasında, eğlenceli yollar denenmelidir. Örneğin,çocukların saklambaç ve benzeri oyunları çok sevdiği, hepimizin bildiği bir şeydir.Çocuk bu oyunları oynamak istediğinde, kullanılan fillere İngilizce anlamları da eklenebilir

Konuşmayı öğrenmeye başlayan bebeklere, her gün farklı kelimeler ve fiiller öğretmek için oyun ve oyuncaklardan faydanılabilir . Örneğin,hergün bir grup oyuncağın  hayvan yada ev eşyası kaşık,tabak gibi İngilizceside tekrar  edilerek öğretebilir, İngilizce fiileri de o eşyalarla ne yapıldığı yada figür oyuncağın ne yaptığını  anlatırken, kullanmaya gayret edebilirsin.

Ayrıca, bebekler için İngilizce öğreten videolar da işe yarayabilir. Bu videolardaki oyunlar aracılığıyla kelimeler, görsel ve işitsel hafızayı aynı anda çalıştırarak öğretilirler, bu yönüyle etkili ve eğlenceli bir öğrenme süreci yaşatırlar, şunu unutmamak gerekir belki çocuk kelimeleri çok kolay kavrayamayacaktır ancak bilinçaltına gizlenen bu öğrenme zamanı geldiğide çok kolay bir şekilde dillerinden dökülecektir çünkü dile olan kulak aşinalığı bilinçli öğrenme başladığında kolay anlama ve konuşmayı sağlayacaktır.

Bebeğinin İngilizce konuşabileceği sosyal ortamlarda bulunabilmesi için, ileriki dönemlerde, bebekler için İngilizce eğitimi veren dil kurslarıda de düşünülebilir.

Birçok duyuyu eş zamanlı olarak harekete geçirmek, öğretilen her ne ise, onun akılda kalmasını kolaylaştırır. O yüzden bebekler için İngilizce şarkılardan faydalanabiliriz. Aynı şarkıyı birçok kez dinletmen, kelimelerin sürekli tekrar edilmesi sebebiyle de bebeğinin hafızasında kalmasını kolaylaştırır.

Ayrıca, bebeğinin öğrenmek için en fazla istek ve merak duyduğu anlar değerlendirilmelir.Örneğin, çizgi filmde gördüğü balığı ilgiyle izlediğinde ona, balığın İngilizcesini söyleyebilir, aynı anda balık resimleri gösterebilir ve balık hareketleri ingilizce fiiller eşliğinde yapılabilir.