Gönderen Konu: Uyku Ve Renk  (Okunma sayısı 530 defa)

Temmuz 07, 2020, 02:01:55 ös

Zuhal

  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 1579
    • Profili Görüntüle
Gece rahat uyuyamıyor musunuz sabah kalktığınızda yorgun mu hissediyorsunuz ?

Bunun odanızdaki renklerle alakalı olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Uyumak için odamızın ortamı çok önemlidir.

Renkten ışığa eşya yoğunluğundan bir çok detay uykumuzu etkiler. Goethe’nin renk teorisinden beri renklerin farklı ruh halleri yarattığını ve mekanların atmosferini değiştirdiğini de biliyoruz.

Küçük evler için açık renkler daha geniş ve ferahlık veren bir duygu durumu yaratırken,koyu renkler sizi kasvetli bir ruh haline büründürür.Bu durumda yatak odamızda yer alan renklerin uykumuzu kaçırması garip değil. Renkler ister açık, ister koyu, ister rengarenk, isterse tek ton olsun, yaydıkları enerji ile gözlerimiz kapalıyken bile bizleri hem fiziksel, hem de psikolojik olarak etkiliyor.

Renk teorisi ilkelerine göre:

Açık renkler mekanları daha büyük gösterir, geniş alan hissi yaratır. Samimi ve hafiflik hissi verir. Küçük odalar için çok uygundur.

Buna karşılık koyu renkler çoğunlukla kasvetli, sınırlayıcı ve kısıtlayıcı bir his vermesine rağmen kişiyi güven içersinde hissettirip mahremiyetini koruduğu duygusunu yayar. Odaları daha küçük gösterdiği için, koyu renkler büyük ve bol güneş ışığı alan odalar için uygundur.

Sıcak renkler rahat ve ev ortamı atmosferi yaratıp kişisel yakınlık hissi verir. Üzerimizde cesur, uyarıcı ve aktif bir etkisi vardır, hatta odayı bize olduğundan daha sıcak hissettirir. Kısacası bu renkler hem fiziksel hem de ruhsal anlamda „adrenalini yükselten“ bir etkiye sahiptir ve bu nedenle çalışma odası gibi aktif faaliyetlerin uygulandığı odalarda kullanmak çok uygundur.

Soğuk renkler ise daha çok pasiftir, mesafe yaratır, işlevsel ve kullanışlılık hissini vermesine rağmen sakinleştirici, rahatlatıcı ve ferahlatıcı etkisi vardır. Soğutucu etkisi nedeniyle bu renkler fazla güneş ışığı alan ve yüksek ısı olan yerler için uygundur.

Soğuk, ama buna karşın iyi bir uyku sayesinde dinlenebilirsiniz

Bir çoğumuz yatak odalarımızda soğuk renklerden kaçınsakta, bu renklerin rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi olduğu ve optik olarak yormadığı için tercih edilmelidir. Sıcak bir sarı, turuncu veya kırmızı uyarıcı ve canlandırıcı etkiye sahip olduğu için yatak odaları için uygun değildir. Uyku sorununuzu çözmek istiyorsanız, yatak odanızda mavi ve yeşil tonlarını kullanmalısınız. Ve tabii renk sayılmadığı halde soğuk olduğu için beyazı da.


« Son Düzenleme: Şubat 25, 2021, 09:51:34 öö Gönderen: manager »