Gönderen Konu: Renk Psikolojisi Nedir?  (Okunma sayısı 377 defa)

Haziran 16, 2020, 03:49:00 ös

Zuhal

  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 1579
    • Profili Görüntüle
Yapılan araştırmalar renklerin insan üzerinde ciddi etkiler yaratığını belirtmektedir.Renklerin her kültürde de farklı bir yeri bulunmaktadır.Renklerin insanların ruh halleri ve yaşadığı toplum üzerine bize ipucu vermektedir.Renklerin ,sanat,mimari ve tasarımda ki yansımalarını da görmekteyiz.

Örneğin uzakdoğuda beyaz iken Avrupa'da siyah olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çin'de ise gelin adayları kırmızı renk ile yeni yaşlarını ve geleceği karşılarlar.

Asya'da turuncu rengi ruhsal aydınlanmayı temsil ederken Amerika'da ise hasarlı yollar,fastfood zincirleri ve trafik gecikmelerini çağrıştırmaktadır.

İnsanların renk tercihleri etkileyebilecek unsurların çevre, kültür, özgürlük ve disiplin gibi kavramlara göre değişiklik göstermektedir.Renklerin ülkeler arasındaki içerdiği anlamda bunu kapsamaktadır.Renkler insanları yönlendirebilir ve fizyolojisini etkileyebilir. Renklerin sağlıkta ve enerji çalışmalarında kişinin bulunduğu ruh durumunu etkilediği de yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Özellikle renkler daha etkin bir şekilde insanların yaşam alanlarında daha huzurlu daha etkin zaman geçirebilmeleri için kullanılmaya başlanmıştır. Ev konforunun öncelliği renk dinamiğini kapsamaktadır.

Renklerin bizdeki ifade ve yarattığı duygu nedir?

Beyaz
En huzur verici, nötr, sakin, sessiz tona sahip olan beyaz renk;çoğunlukla saflığı, temizliği, hijyeni, barışı ve tarafsızlığı temsil eder. Ayrıca,olumlu, kabul edici bir özelliğe de sahip olan bu renk; masumiyet, zafer, barış, neşe,yücelik, teslimiyet, merhamet, ölümsüzlük gibi değerleri de ifade eder.

Siyah
Küçük yüzeylerde kullanıldığında canlılık, büyük yüzeyler halinde kullanıldığında ise korku hissi doğuran siyah renk, ciddiyeti ve resmiyeti temsil eder.Siyah renk, modada ise, şıklık ve zarifliğin temsilcisidir.Tüm renkleri soğuran fiziksel bir yapıya sahip olan siyah renk;gizli, gizemli, dışa kapalı, bilinmeyen bir anlama sahiptir. Siyah renk, aynı zamanda;büyüklük ve güç yanı sıra; mutsuzluk, umutsuzluk, yasa dışılık ve hayal kırıklığının rengi olarak da kabul edilmektedir.

Kırmızı
Genel olarak, güç, akılcılık ve heyecanı temsil eden kırmızı renk;bazı toplumlarda saltanat ve iktidarın göstergesi olarak kabul edildiğinden,asilzadelerin, generallerin, hanların, imparatorların ve padişahların rengi olmuştur.Bu nedenle, iktidar sahipleri, sıradan insanların bu rengi kullanmalarını yasaklamışlardır. Kırmızı renk, çeşitli kültürlerde; içtenliği, iyi şansı, uyumu, lüksü,devrimi, tehlikeyi de temsil eder.

Sarı
Güneşi anımsattığı ve en parlak ışığa sahip olduğu için, dikkat edilmesi gereken önemli konularda uyarıcı rol oynayan sarı renk; farklı toplumlarda tanrısallıktan kaynaklanan fiziksel bir gücü de temsil eder.

Mavi
Gökyüzünün, suyun, sonsuzluğun ve huzurun rengi olan mavi renk;aynı zamanda, dostluk, sadakat, vefa, aydınlık, temizlik ve ruhsallığı da temsil eder.Mavi rengin stresi azalttığı ve tansiyonu düşürdüğü bilinmektedir. Mavi renk,mimaride kullanıldığında soğukluk hissi yaratır. Zayıf titreşimli bir renk olan mavi renk, açık tonlarıyla huzurlu bir ortam yaratırken, koyu tonlarının kötülüklerden koruyucu bir etkiye sahip olduğuna inanılır.

Yeşil
Mavi ve sarı rengin karışımından oluşan yeşil renk, doğanın temsilcisi olarak kabul edilir. Doğanın en yaygın rengi olan yeşil; tazelik, dinginlik,verimlilik, umut gibi duyguların yanı sıra; mimaride, sessizliği, rahatsız edilmemeyi çağrıştırır.

Renkler dış dünya ve iç dünyanın bir bütün olduğunu da bize göstermektedir.
« Son Düzenleme: Şubat 25, 2021, 09:55:38 öö Gönderen: manager »