Gönderen Konu: Şımarık Olmayan Çocukları Yetiştirmek İçin İpuçları  (Okunma sayısı 449 defa)

Mayıs 11, 2020, 05:04:21 öö

Lucky

  • Newbie
  • *
  • İleti: 12
    • Profili Görüntüle
Çocukların ev işlerine ihtiyacı olduğu açık olmakla birlikte, bir çocuğun hayatında ödenek rolü daha az açık olabilir. Araştırmalardan elde edilen tutarlı bir bulgu, bir haftalık verilmesinin genellikle ev işlerine katılımı baltaladığıdır. Bununla birlikte, çocuklara haftalık vermek için herhangi bir neden var mı?

New York Times'ın "Paranız" köşe yazarı ve Şımarık Karşısı: Topraklanmış, Cömert ve Para Hakkında Akıllı Çocukları Yetiştirme Yazarı Ron Lieber'e göre cevap evet. Düzenli bir ödeneğin - küçük çocuklar için bile - para ve yaşam değerlerini ele almayı öğrenmek için değerli bir platform olabileceğini öne sürüyor.

Lieber'in küçük bir çocuğun hayatındaki bir şeye gerçekten sayılmasını sağlamak için sunduğu 3 ipucu:

1.Ev İşlerini İş Olarak Görmeyin
Çocukların ev işlerinden elde ettiği faydalar, onları maddi olmayan kazanç için yapmaktan kaynaklanmaktadır. Doğal içgüdülerine yardımcı olmak için hareket ederler, bu da başkalarıyla empati kurma ve aile üyeleriyle birlikte çalışma yeteneklerini geliştirir. Özgüven, ilerleyen yaşlarda kökleşmiş hale gelir ve çocuklar, hak kazanma eğiliminden uzaklaşırlar. Bu yüzden Lieber'in ilk ipucunu düşünün:
"Yetişkinler evin etrafında bir şeyler yapmak için para almıyor ve çocuklar da yapmamalı. Bu sadece birbirimize yardım etmek ve evlerimizin işleyişini sürdürmek için yaptığımız bir şey. Çocuklarınızın gerçek bir iş ahlakı öğrenmesini istiyorsanız, o*nlar hakkında bir yalama yapmayan ve performans göstermezlerse onları ateşleyecek biri için gençken çalışın.Onlar üzerinde kaldıraç istiyorsanız, işlerini yapmadığı zaman ayrıcalıklarını alın, değil onların ödeneği. "

2.Para ile Pratik İlerleme Sağlar
Bununla birlikte, ev işleri için ödeme yapmamak, çocuklara düzenli olarak para vermemeniz gerektiği anlamına gelmez. İşin püf noktası, herhangi bir iş veya görev türüne bağlı olmayan düzenli bir para dağıtımı anlamında bir ödenek sağlamaktır - sizden aldıkları para, istedikleri gibi kullanabilirler. Lieber, bu deneyimi nasıl anlamlı hale getireceğiniz konusunda rehberlik sunmaktadır:
"Para bir öğretim aracıdır ve ödenek pratik içindir. Çocukların ödenek almasının en önemli nedenlerinden biri, daha büyük bir şey için tasarruf etmek ve daha büyük bir şey için tasarruf etmek, başarı duygusu ve 'Ver' kavanozunuzla yürüdüğünüzde ve paranızı teslim ettiğinizde minnettar organizasyonların ne olduğunu hissetmek Ne de olsa büyümüş bir iş yapmaktayız ve parayı akıllıca ele almak, başarılı, mutlu yetişkin. "

3.Şükran Güçlüdür
Düzenli bir ödenek, çocuklara para yönetimi hakkında birçok ders öğrenme fırsatı sunarken, maddi olmayan zevkler ve daha geniş değerler hakkında düşünmeyi de teşvik edebilir.

"Kendinize sahip olduğunuz iyi şeyleri hatırlatmak, dikkatinizi finansal olarak erişilemeyen şeylerden saptırmaya yardımcı olabilir. Lütuf demek bunu yapmanın iyi bir yoludur, ancak aile akşam yemeği masasında her gece bir tost turu ( Camınız o gün müthiş birine ya da harika bir şeye kaldırmanız dışında hiçbir kural yoktur. Çocuklar kızartmayı sever; yetişkin ve biraz gürültülüdür ve onlara fazla baskı yapmaz veya formel hissediyorum. "

Dipnot:
Çocuklara kendileri için bir izin almadan ev işleri yapmaları için yetiştirmek ve çocuklara para becerilerini öğrenmek ve uygulamak için koşulsuz bir ödenek sağlamak, hem işleri hem de ödenekleri sosyal ve kişisel becerilerin olumlu gelişimine saymak için dengeli bir yaklaşım sağlayacaktır. çocukluk boyunca.
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2021, 06:51:37 ös Gönderen: manager »