Gönderen Konu: Bilim, Her Zaman Geç Kalanların Daha & Daha Uzun Yaşadıklarını söylüyor  (Okunma sayısı 474 defa)

Mayıs 11, 2020, 03:50:19 öö

manager

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 322
    • Profili Görüntüle
Son zamanlarda yapılan bir bilimsel çalışma, insanları geç kalma eğiliminin, daha uzun ve daha üretken yaşamlar geçirmelerine yardımcı olabilecek özelliklerle aynı olduğunu ortaya koyuyor.

Hepimiz takvimde yer alan her brunch, bebek duşu ve okul yönetim kurulu toplantısına geç kalan arkadaşlarımızı tanıyoruz. . Bazı insanlar zamanında olma ile guru duyuyor olsa da, bazı insanlar zamanlama konusunda aciz görünüyorlar.
Son zamanlarda yapılan bir bilimsel çalışma, insanları geç kalma eğiliminin, daha uzun ve daha üretken yaşamlar geçirmelerine yardımcı olabilecek özelliklerle aynı olduğunu ortaya koyuyor.

Bilim, stresin genel sağlık için inanılmaz derecede kötü olduğunu göstermiştir.

Geç kalan insanlar genellikle daha az stresli, son teslim tarihleri ile ilgisiz ve genellikle daha rahat hissederler. Bu, daha düşük kan basıncı, daha düşük kalp hastalığı riski, daha fazla kardiyovasküler sağlık, daha düşük inme riski ve daha düşük depresyon şansına yol açabilir ve bunların hepsi hayatı uzatabilir.

Diana DeLonzor'un Never Late Again adlı kitabında yazdığı gibi, birçok geç insan hem iyimser hem de gerçekçi değil.

Bu iyimserlik seviyesi, aşırı planlanmış bir programın çok ötesine uzanıyor. Harvard Tıp Okulu'ndaki araştırmacılara göre, “Araştırma bize yaşamın erken dönemlerinde iyimser bir bakış açısının, 15 ila 40 yıllık takip dönemi ile  daha iyi sağlık ve daha düşük ölüm oranını tahmin edebileceğinizi söylüyor.”

İyimserlik de üretkenliği ve başarıyı etkileyebilir. Satıcılar arasında yapılan bir araştırmada, iyimserlerin kötümser meslektaşlarına göre yüzde 88 daha fazla sattıkları ortaya çıktı.

Amerikan Psikoloji Derneği'nde zaman yönetimi uzmanı ve arkadaşı Dr. Linda Sapadin'e göre, kronik olarak geç kalan bazı insanlar bulaşık makinesi boşalana ve çamaşırlar katlanana kadar evi terk edemeyen mükemmeliyetçilerdir. Bu bir arkadaşta sinir bozucu bir özellik olabilir, ancak bir çalışanda istenen bir özelliktir ve daha başarılı bir kariyere yol açabilir.

Bir kişinin sürekli olarak geç kalmasının bir başka nedeni, basitçe başka bir faaliyete dalmış olmaları ve zaman kavramını kaybetmeleridir. Bir konuda tutkulu olmak uzun vadeli başarıya dönüşebilir, bu da geç insanların çok başarılı olabileceği anlamına gelir. Steve Jobs, Oprah Winfrey, Warren Buffett ve Jeff Bezos gibi iş liderlerinin hepsi, çalışmanızla ilgili gerçekten tutkulu olmanın başarının sırrı olduğu gerçeğine ağırlık verdiler. Birisi bir daha geç kaldığında, onlara ne üzerinde çalıştıklarını sorun, aydınlatıcı olabilir.
Son olarak, bazı insanlar için gecikmenin tamamen onların hatası olmadığını anlamak önemlidir, çünkü sizden tamamen farklı bir zaman duygusuna sahip olabilirler.
« Son Düzenleme: Şubat 26, 2021, 03:21:13 ös Gönderen: manager »