Gönderen Konu: Farkındalık Uygulamanın Yararları  (Okunma sayısı 486 defa)

Mayıs 10, 2020, 11:58:02 ös

manager

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 322
    • Profili Görüntüle
Farkındalığın faydaları sadece anekdot değildir.

Büyüyen bir bilimsel araştırma grubu zihinsel sağlık ve refah üzerindeki olumlu etkilerini göstermektedir. Dikkatli olmanın, dikkati arttırdığı ve stresi azalttığı, aynı zamanda duyguları düzenleme ve şefkat ve empati hissetme yeteneğini arttırdığı gösterilmiştir.

Dikkat, saldırganlık, DEHB veya anksiyete gibi zihinsel sağlık sorunları olan yetişkinler, çocuklar ve ergenler için de etkili bir psikoterapi tedavisi olarak kabul edilir.

Dikkatli farkındalık öğrencilere öz düzenleme, iyimserlik, planlama ve organizasyon becerileri konusunda yardımcı olur. Araştırmaların çoğu, dikkatli farkındalığın - ve parçalarının anlaşılmasının - öğrencilerin bilişsel ve akademik büyümesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Takip etmelerine ve öncelik vermelerine yardımcı oluyor.

Çocukların yüzde 90'ının diğer çocuklarla geçinme yeteneklerini geliştirdiğini görülmektedir.. Yüzde 80'i daha iyimserdi ve öz-konsept, öz-düzenleme ve öz-yönetimini geliştirirken, çocukların dörtte üçü planlama ve organizasyon becerilerini geliştirdi ve aynı miktar daha iyi dürtü kontrolü ve daha az reaktiviteye sahipti. Ayrıca müdürün ofisine ziyaretler, hem öğrenciler hem de öğretmenler arasında zorbalık ve devamsızlık olayları azaldı.

Hersey, "Öğrenciler buraya ve şimdi katılmayı ve kendileriyle ve çevreleriyle yargılayıcı olmayan bir şekilde etkileşime girdikleri insanlarla hazır bulunmayı öğreniyorlar." “Bu gerçekten öğrencilerin kendi düşüncelerini ve eylemlerini yansıtmalarını sağlamak ve kendileri ve başkaları için daha iyi seçimler yapmayı öğrenmek. Bu yüzden herkesin bağlı olduğu teknoloji tabanlı dünyamızda, öğrencilere benliğin önemi hakkında konuşuyoruz durumlarında daha az duygusal ve daha rasyonel tepki gösterebilmeleri için beynlerinin nasıl çalıştığını düzenleme ve öğrenme ve kendilerinin ve eylemlerinin kontrolünde olabileceklerini anlama. "
« Son Düzenleme: Şubat 26, 2021, 11:36:09 öö Gönderen: manager »