Gönderen Konu: Bebeklerde Pişik Nasıl Oluşur  (Okunma sayısı 445 defa)

Aralık 05, 2020, 12:32:31 ös

Zuhal

  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 1579
    • Profili Görüntüle
Pişik olan bebeğiniz, gün boyunca rahatsız ve huzursuz olur.

Bu yüzden bebeğinizde oluşabilecek pişiğe karşı neler yapmanız ve hangi temizlik ürünlerini kullanmanız gerektiğini onun sağlıklı gelişimi için bilmeniz gerekmekte.

Pişik Nedir?   
Pişik genellikle bezin bağlandığı bölge olan popo, kasıklar ve dış cinsel organların çevresindeki derinin tahrişidir. Özellikle altı sık değiştirilmeyen bebeklerde idrar ve dışkıda oluşan amonyağın deriye temas etmesi sonucu oluşur. Bazen bezlerin yıkandığı sabun tozu ve deterjana karşı oluşan alerji ile bezin kenarlarında bulunan naylonun deriyi tahrişine bağlı olarak da pişik vakaları görülebilir.  Pişik kırmızımsı bir zemin üzerinde ufak noktalar şeklinde veya zımba ile delinmiş gibi daha geniş lekeler halinde görülür. Bu yüzden annelerin hijyenik şartlarda üretilmiş ve bebek tenini nemden koruyan hazır bebek bezlerini tercih etmeleri, pratik kullanımlarının yanı sıra bebeğin sağlığı açısından da önemli.

Pişik Oluşumunu Önlemek İçin;
*Bebeğinizin altını sık aralıklarla değiştirin.
*Bebeğinizin altını bağlarken, özellikle deri kıvrım yerlerinin ıslak veya nemli olmamasına dikkat edin.
*Bebeğinizin, bezini her değiştirdiğinizde, ıslak mendille temizliğini yapın.
*Bebeğinizin altını biraz havalandıktan sonra değiştirin.
*Bezi her değiştirdiğinizde pişik olmasın diye koruyucu pişik kremini ince bir tabaka halinde sürün.
 
Bebeğiniz Pişik Olmuşsa;
*Bebeğinizin altını uzun süre açık bırakın.
*Altını çok sıkı bağlamayın.
*Naylon külot giydirmeyin.
*Pudra kullanmayın.
*Koruyucu kremleri sürün.
*İnatçı ve geçmeyen pişiklerde mantarlaşma olabileceğini unutmayın ve bu yüzden doktora başvurun.

Bebeğinizin Altını Değiştirirken
Bebeklerin bacak araları ve kalçaları, özellikle uzun süre ıslak kaldığından çabuk tahriş olur. Bu nedenle, bebeğinizin bezini 3–4 saatte bir değiştirmeniz gerekmektedir. Genel olarak bebeğinizi emzirdikten sonra altını değiştirmeniz uygun değildir. Her değiştirmede bebeğinizin altını su ile temizlemeli ve kurulamalısınız. Eğer kız çocuğunuz varsa bu temizliği, önden arkaya doğru yapmanız önemlidir. Bezi değiştirirken bebeğinizin altının bir süre açık kalması iyi olur.

Bebeğinizin Islak Mendili Özel Olmalı?
Bebek cildi yetişkin cildine oranla daha hassastır. İnce olan cilt tabakası bebeği tahrişlere ve cilt enfeksiyonlarına karşı daha savunmasız yapar.  Özellikle yeni doğan döneminde sık olarak kaka yapan bebeklerin cildinin tahriş olmaması için anne ve babaların dikkatli olması gerekir. Sık sık bebeğin alt temizliğini yapmak, bebek bezini değiştirmek ve temizlikte kullanılan ürünlerin bebek cildine uyumlu olmasını gözetmek durumundadırlar.

Bebeğinizin alt temizliği için kullanacağınız ürünlerde, kimyasal katkı maddeleri, koku ve renk veren sentetik maddeler, alkol, alerji ve tahriş yapan koruyucu maddelerin bulunmamasına dikkat etmelisiniz.

Günümüzde birçok anne bebeğin el, boyun, koltuk altı, alt temizliği gibi durumlarda ıslak mendillerini kullanıyor. Bu özende ıslak mendiller oldukça önemlidir. Uzmanlara göre, süt ürünleri, soya yağı ve badem yağı gibi doğal yağları içeren temizleme mendilleri bebeğin cildini nemlendiriyor, pişik ve tahriş oluşumunu önlüyor.

Pişik Kremi Bebeğinizin Cildini Korur
Bebeğiniz doğar doğmaz kullanmaya başlayacağınız bakım ürünlerinden biri de pişik kremidir. Her alt değişiminde bebeğinizin bez bölgesini temizledikten, hijyenini sağladıktan sonra pişik kremi kullanmanızda fayda var. Çünkü pişik kremlerinin en büyük amacı pişik oluşumunu engellemek. Bebek cildinin üzerinde bariyer görevi gören bu kremler, bebek idrarını yaptığında ıslaklığı cildinden uzak tutuyor. Bebek bezi ıslaklığı emdiğinde, hissedilebilecek neme karşı bebeğin cildini korumaya devam ediyor. Araştırmalar düzgün kullanılan pişik kremlerinin bebeklerdeki pişik oluşumunu büyük ölçde engellediği yönünde.
[/font][/size]
« Son Düzenleme: Şubat 24, 2021, 06:06:00 ös Gönderen: manager »