Gönderen Konu: Ağız Kokusununun Az Bilinen Konuları  (Okunma sayısı 367 defa)

Kasım 24, 2020, 10:52:21 öö

Zuhal

  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 1579
    • Profili Görüntüle
Ağız kokusu adeta bir sosyal hayat düşmanı.

Çoğu kişi ağız kokusunu yediklerine bağlasa da aslında çok nadir görülen sebeplerden de ağız kokusu meydana gelebiliyor.

Birçok insanın ağız kokusuyla başı dertte! Ağız kokusunu bazen insan kendi fark edemeyebilir ama inanın çevresi bunun fazlasıyla farkında olur! Genelde ağız kokusu erkeklerde daha fazla görülüyor. Peki ağız kokusunun sadece yediklerimizden değil de farklı nedenlerden de meydana gelebileceğini hiç düşündünüz mü?

Ağız kokusunun nadir görülen nedenleri
*Fizyolojik olarak herkeste uzun süren açlık ve susuzluktan sonra ağız kokusu görülebilir. Sabahları da görülebilir ve kişilerin beslenme tercihlerine göre de oluşabilir.

*Hastalık olarak bakıldığında en önemli sebeplerden birisi bademciklerde oluşan girintilerde kalan gıda artıklarının zaman içerisinde kokması sonucu ortaya çıkan ağız kokusu.

*Bademciklerin genel yapısı gereği üzerinde girintiler vardır biz bunlara kript diyoruz, kriptler kişiden kişiye farklılık gösterebilir bazı insanlarda daha büyük bazı insanlarda daha küçük olabilir. Bu girintiler bazen saklı kalabilir, yutma esnasında parçalanan gıdalar bu girintilere girerek buraya yerleşir ve zaman içerisinde kokmaya başlar, saklı kalan bu gıda artıklarını kokunun dışında boğaz ağrısı, yutarken takılma hissi, boğazdan kulağa doğru vuran ağrı ve boyunda dokunma ile hassasiyet artışı ile saptanabilir.
« Son Düzenleme: Şubat 26, 2021, 03:27:01 ös Gönderen: manager »