Gönderen Konu: Çocuklarımı Kitapları Sevmeye Nasıl Sağlarım?  (Okunma sayısı 391 defa)

Mayıs 10, 2020, 12:22:18 öö

manager

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 322
    • Profili Görüntüle
Okumak ve okumayı sevmek iki farklı şeydir.

Evi kitaplarla doldurun
Kendi kitaplarını aramak için kitaplarla dolu tek bir rafa sahip olmak, bir çocuğu okuyucuya dönüştürmek için yeterlidir. Benim için bu, çocuk düzeyinde saklanan kitap kutuları anlamına geliyor, bu yüzden kitaplar oynamayı sevdikleri diğer oyuncaklara benziyor.

İlgilendikleri şeyleri okuyun
Evinizde, kamyonlar veya dinozorlar olabilir, ancak her zaman izledikleri şovlardan, sevdikleri karakterlerden ve sahip oldukları deneyimlerden çocuğunuzun ilgi alanlarına göre dönen kitapları tercih edin. Kitapları zaten sevdikleri şeylere bağlayın ve oyunun ilerisindesiniz; şimdiye kadar oturup tek kitap dinozor ansiklopedisi olsa bile.

Dili seven kitapları arayın
Okuma dil üzerine inşa edilmiştir. Çocuklar güçlü bir sözlü dile sahip olduklarında, iyi okurlardır. (Ve iyi okuyucular olduklarında okumayı severler.) Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve okul öncesi çocuklar için, kafiyeli, aptalca kelimeler ve okumak için eğlenceli cümleler içeren, dil ile eğlenceli kitaplar bulmak, dili öğretmenin ve onunla eğlenmenin harika yoludur!

İçeri girmelerine izin verin
Küçük çocukların okumayı sevmelerini sağlama zorluğunun bir kısmı, onları okumadan önce katılmalarını sağlamaktır. Tekrarlanan ifadelere sahip kitaplar okumak ("Sanırım yapabilirim, sanırım yapabilirim") çocukların okudukça alışmalarına izin verir ve hepsinin bir parçası hissetmelerini sağlar.

Her kitabı ilk kez olduğu gibi okuyun
İçimdeki ebeveyn, bir milyonuncu kez yüksek sesle bir kitap okumak zorunda kalmanın acılarıyla empati kuruyor. Ancak, üst üste yüzüncü gece boyunca coşkuyla okumayı kabul etmenin dil, kelime bilgisi oluşturduğunu ve çocuklarımın kitapların her zaman isteyebilecekleri bir şey olduğunu bilmelerini sağlıyor.

Onlara kelimeleri öğret
Çocuklarınıza  okula başlamadan önce okumayı sevmelerine yardımcı olacak bir şey öğretebilmek isterseniz, bu, kelime hazinesidir. Çocuklarınızın kelimeleri kendi başlarına okumayı öğreneceklerinden eminim (fonetik), bu yüzden enerjimi kelime dağarcığı oluşturmaya odaklıyorum. Kitaplarda her gün kullanmadığım kelimeler var, yaramazlık ve yüz buruşturma (gibi kelime hazineleri eğlenceli öyküler aracılığıyla geliştirilebilir.

Günde 15 dakika ayırın
O kadar meşgul günleriniz var ki, yatmadan önce hiç kitap okumamış olabilirsiniz. O günlerde, yatmadan önce olmasa bile, en az 15 dakika kitap okumanın bir fark yarattığını bilmek bir rahatlama vesilesidir.

Okumayı öğrendiklerinde endişelenme
Bu, birçok ebeveynin vurguladığı bir şeydir. Ancak küçük çocuklar genellikle okul öncesi ve birinci sınıf arasında herhangi bir yerde okumayı öğreneceklerdir. İlk yıllar, daha sonra ne okuduklarını anlamak için yanlarında götürecekleri dil öğrenmek içindir. Ve eğer çocuğunuz okuma ile mücadele ederse, kitaplardan öğrendikleri dile sahip olmak, herhangi bir okul mücadelesinde hikayeleri sevmeye devam etmelerine yardımcı olmak için çok ileri gidecektir.
« Son Düzenleme: Şubat 26, 2021, 11:13:49 öö Gönderen: manager »