Gönderen Konu: 6 Aylık Bebeğin Gelişimi  (Okunma sayısı 450 defa)

Kasım 06, 2020, 10:27:31 öö

Zuhal

  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 1579
    • Profili Görüntüle
Heyecanlı hazırlıklar ve bekleyişin ardından bebeğinizi kucağınıza aldınız.

Peki ya şimdi?

Minicik bir bebek, ağzı var dili yok, kaygıların ve soru işaretlerinin olduğu bir dönem sizin için… Gün geçtikçe de büyüyor ve 6 aylık oldu bile! Aklınızda pek çok soru olabilir: 6 aylık bebek ne kadar uyur, 6 aylık bebek ne kadar emer? Bunun yanı sıra 6 aylık bebek kilosu, 6 aylık bebek bakımı, 6 aylık bebek aşısı, 6 aylık bebek uykusu gibi konuları merak edip sık sık araştırma yapıyor olabilirsiniz. İşte tam da bu noktada 6. ay bebek gelişimi sürecinde bilmeniz gereken her şeyi detaylarıyla ele aldık.

İlk aylarda bebeğinizin büyüme ve gelişimi hızlıdır. Bebeğiniz kronolojik olarak büyüdükçe beslenme, uyku gibi temel ihtiyaçlarında; fiziksel, zihinsel, duyusal ve sosyal gelişiminde normallerin ne olduğu, nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olmak siz anne babanın yetkinliğini arttırır.

6 aylık bebeğin gelişiminde sizleri nelerin bekliyor peki ?

Bebek gelişimi kişisel değişiklikler gösterebilir. Çevresel ve genetik farklılıklar bu değişikliğin temelini oluştursalar da gelişim basamakları genel olarak öngördüğümüz bir seyir içinde gitmelidir. Ebeveynlerin bebek gelişimindeki bu basamakları bilmeleri farkındalıklarını ve yetkinliklerini arttıracaktır.

Bebeğiniz 6 aylık oldu. Bebeğiniz fiziksel, duyusal, zihinsel, dil ve sosyal olarak oldukça aktif. Bundan sonraki aşamalarda bebeğinizin fiziksel, duyusal ve zeka gelişiminde sizi neler bekliyor? Bebeğinizin beslenmesi ve uyku düzeni nasıl olmalıdır?

6 AYLIK BEBEK FİZİKSEL GELİŞİMİ

Bebeğiniz yastık ya da kucağınızdan destek alarak oturtulduğunda başını ve sırtını dik tutabilir.  Artık bebeğiniz mama sandalyesinde oturmaya hazırdır. Sırtüstü yere yatırıldığında rahatlıkla sağına ve soluna dönebilir. Yüzüstü yatırıldığında ise önündeki oyuncaklara uzanmaya başlar, sürünmeye çalışabilir.

Bebeğiniz nesneleri daha sıkı kavrayarak elden ele geçişini rahatlıkla gerçekleştirir. Oyuncaklarını, biberonu çok daha iyi kavrar. Elleri ile ayaklarını rahatlıkla tutabilir. Ellerini sürekli ağızına götürür. 6.ayda alt kesici dişleri çıkmaya başlayabilir.

6 AYLIK BEBEK DUYUSAL GELİŞİMİ

6 aylık bebeğiniz nesneleri gözüyle rahatlıkla takip edebilir, resimli kitaplara olan ilgisi artmıştır. Destekli oturabilen bebeğiniz oturduğu yerde cisimleri, nesneleri rahatlıkla takip eder, başı ile sesin geldiği yöne doğru döner.

Duyma yetisi ile doğan bebeğiniz sizin sesinizi, kendi sesini ve oyuncaklarının seslerini iyi bilir. Ağladığında siz odanın dışındaysanız ona seslendiğinizde susar ve sizi dinler, sesin size ait olduğunu bilir.

6.ayda ek besinlere başlama ile yeni besinlerin kokusunu ve tadını almaya başlayacaklar. Kendisi ile ilgilenen kişilerin kokusu tanır, annesinin kokusunu diğer kişilerden rahatlıkla ayırabilir.
« Son Düzenleme: Şubat 25, 2021, 07:57:09 öö Gönderen: manager »