Gönderen Konu: 34 - 36 ay arası çocuk gelişimi nasıldır ?  (Okunma sayısı 500 defa)

Nisan 13, 2020, 10:47:24 öö

manager

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 322
    • Profili Görüntüle
Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun gelişimsel bir sorunu olduğunu gösteren işaretler, başkalarıyla etkileşimden ziyade kendi dünyasında olmayı tercih etmeyi, merdivenlerden düzgün veya güvenli bir şekilde tırmanamamasını veya düşük mobilyalara tırmanamamasını, sürekli olarak sallanması veya konuşmaması, her zaman aşırı zorluk çekmesini içerir.

Nasıl büyürler
Yetişkin çocuklar üç yaşından itibaren tahmin edilebilir, çünkü küçük çocuklar büyüyecekleri boyun yaklaşık% 53'ü ve küçük kızlar% 57'den biraz daha fazladır.

Yürümeye başlayan çocuğunuzun ilk yıllarında kaslarının ve bağlarının esnekliği nedeniyle sahip olduğu doğal esneklik üç yaşından itibaren azalır, bu nedenle jimnastik ve yüzme gibi sonraki yıllarda esneklik odaklı egzersizle esnekliğin korunması gerekecektir.

Fiziksel ve motor beceriler
Üçüncü doğum gününe kadar, yürümeye başlayan çocuğunuz genellikle çok iyi yürüyebilir ve merdivenlerden yukarı ve aşağı yürüyebilir. Ustaca tırmanmaya, düşmeden kolayca eğilmeye, uçlarda yürümeye ve ileri doğru bir topa vurmaya ek olarak, düşmeden aniden koşup durabilmelidir. Eliyle göz koordinasyonuna yardımcı olması için ona farklı toplar vermeyi deneyin.

Hareket kabiliyeti arttıkça, artık parkta zaman geçirebilir ve muhtemelen çok yüksek veya salıncak çok hızlı olursa gerginleşebilmesine rağmen bir salıncakta itilmekten hoşlanır.

Güvenliğin öneminin düzenli olarak açıklanması ve yeni yürümeye başlayan çocuğunuza gösterilmesi gerekecektir.

Güvenlikle ilgili kurallar oluşturun ve yeteneklerine aşırı güvenmemek için onları uygulayın ve böylece trafik veya sıcak bir şey gibi bariz güvenlik tehlikelerini anlamaya başlayabilir ve bunlardan nasıl kaçınacağını bilebilir. Evde güvenli engel kursları kurmaya çalışın veya yürümeye başlayan çocuğunuzun gevşeyebileceği ve kendine zarar verme riskiyle güven oluşturabilmesi için güvenlik paspaslarının bulunduğu yaşa uygun çocuk aktivite merkezlerini ziyaret edin.

Sayıları veya harfleri yazmadan karalama, çoğu küçük çocuğun yirmi dört ayda hala yaptığı şeydir, ancak yürümeye başlayan çocuğunuz, özellikle de anaokuluna giderse adını yazmaya ve daha karmaşık şekiller çizmeye ilgi gösterebilir.

Bazı çocuklar 3 yaşına kadar neredeyse tamamen tuvalet eğitimi almış olabilirler.

Yemek yiyor
Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun yirmi dört ay kadar yemek yerken ebeveynlerinden hiçbirinin çok az yardıma ihtiyacı olmalı ya da çok az yardıma ihtiyacı olmalı ve eşyaları parmaklarından daha sık kullanmalıdır. Bazen çocuklar, daha uzun sürebilmelerine rağmen, kendilerini beslediklerinde daha fazla yiyebilirler. Eğer yürümeye başlayan çocuğunuz onunla oynamak yerine yemeğini yiyorsa a, ona bir yemeği bitirmek için ihtiyaç duyduğu kadar zaman verin. Ancak televizyon gibi dikkat dağıtıcı şeyler onu yavaşlatıyorsa, onları ortadan kaldırmaya çalışın ve yemeğini bitirtmeye odaklanın. Yemek yerken dışarı çıkan çocuklar, ne zaman tok olduklarının daha az farkındadırlar ve bu, daha büyük bir çocuk olduklarında kötü yeme alışkanlıklarına sebep olabilir.

Dil ve konuşma
Üç yaşına geldiğinde, çoğu çocuk daha karmaşık talimatları izleyebilir ve yürümeye başlayan çocuğunuz 900 kelime veya daha fazla kelime haznesi kullanabilir ve tekrar tekrar "neden" gibi birçok soru sorabilir ve isim, sıfat ve zamirler, niceleyiciler (bazıları, daha fazlası) kullanabilir. Çevresini bir çok farklı kelime kullanarak tarif eder.

Artık sadece basit kreş tekerlemelerini ve şarkılarını dinleyemeyecek, aynı zamanda tekrarlayabilecek ve çocuğunuzun konuşmasının en az% 75'i hem sizin hem de diğer insanlar tarafından kolayca anlaşılmalıdır. Değilse işitme güçlüğü çekebilir ve konuşma terapisi gerektirebilir.

Bilişsel yetenekler
Bilgiyi eğlenceli bir şekilde pekiştirmek için herhangi bir fırsat çocuğunuzun gelişimini genişletecektir, bu yüzden yürümeye başlayan çocuğunuzun vücudunun her bir parçasını adlandırmasını ve kitaptaki belirli bir hayvana işaret ederek bir hayvanın sesini çıkarmasını istediğiniz gıdık oyunları oynayın. Susam Sokağı veya Oyun Okulu gibi öğrenmeyi teşvik eden televizyon programlarının, çocuğunuzun dinlenmesine izin verirken, aslında her gün, her gün televizyon izlememesi durumunda, çocuğunuzun bilişsel gelişimine zararlı olmadığından emin olabilirsiniz.

Uyku
Çocuğunuz iki yaşından üç yaşına geçerken, yaratıcı oyunun ilk aşamaları karanlık korkusuna neden olabilir ve bu onun kabuslara veya Gece terörüne neden olabilir.

Gece terörü kabuslardan farklıdır, çünkü çocuğunuz kısmen daha uzun süre uykuda kalabilir ve kabusunun boğazında daha uzun süre kalabilir ve gecenin ilerleyen saatlerinde değil, uykusunun ilk birkaç saatinde olabilir ve ne kadar rahat olursanız olun teselli edilemez olabilir . Ertesi gün onu hatırlamıyor olsa da, çocuklarınız gece bilinçli veya sadece yarı bilinçli olarak gün ortasında bolca terleyebilir, çığlık atabilir, sallanabilir. Ebeveyn olarak kendi huzurunuz için, gece terörlerinin epilepsi veya yüksek ateşle ilgili nöbetlerden kaynaklanmadığını doğrulamak rahatlatıcı olabilir.

Duygusal ve sosyal beceriler
Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz, duygusal sıkıntı belirtileri gösteren birine rahatlama veya sevgi sunma gibi başkalarına empati ve bakım göstermeye başlayacaktır. Ayrıca, oyunlarının daha sosyal hale gelmeye başlaması gibi, çok fazla gördükleri çocuklar veya okul öncesi çocuk bakıcıları gibi yetişkinlere ve çok fazla zaman geçirdikleri çocuklara güven inşa edecektir.

Tuvalet eğitimi
Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz tuvaleti kullanmaktan daha bağımsız olacak ve düzenli olarak kullanmasını istemelidir. Birkaç küçük çocuk neredeyse tamamen tuvalet eğitimi almış olabilir.

Bir çocuk, tuvalete gitme ihtiyacı hissi duyduğunda ve az yardımla tuvalete tırmanıp oturabildiğinde ve tuvalet kağıdı kullanmayı  hatırladığında tuvalet eğitimi almış olarak kabul edilir.
« Son Düzenleme: Şubat 26, 2021, 08:25:03 öö Gönderen: manager »