Gönderen Konu: Dil Eğitiminde Yabancı Çocuk Bakıcısı Çok Faydalı mıdır?  (Okunma sayısı 518 defa)

Nisan 09, 2020, 04:30:34 ös

manager

 • Administrator
 • Sr. Member
 • *****
 • İleti: 322
  • Profili Görüntüle
Çocuklarının yabancı dil eğitimine küçük yaştan itibaren başlamak isteyen ebeveynlerin en büyük handikabı, “Çocuğuma en etkili şekilde nasıl yabancı dil öğreteceğim?” sorusudur.

Yabancı dil eğitimi konusunda özel bir hoca tutmak veya kreşe, okula başlayana kadar beklemek konusunda kararsız kalan ebeveynler, aslında çocuğun tam da en etkili şekilde yabancı dil öğreneceği 1-6 yaşı da kaybetmiş oluyor. Bu dönemde verilen yabancı dil eğitimi, çocukların kolay bir şekilde dili kavrayabilmesini ve konuşmasını sağlar. 3 yaşından sonra çocuklarda gelişen konuşma yetisi, öğrendiği yabancı dille birleştiğinde, çocuğunda ana dili düzeyinde yabancı dil konuşmasını sağlar. Aksansız, dinleyenin ikinci dil olduğunu anlayamayacağı şekilde yabancı dil konuşur çocuk.

Ebeveynler, çocuğun ilerleyen dönemde yabancı dil sıkıntısı çekmemesi ve bunu doğal bir süreçle öğrenmesi için yapması gereken en pratik yöntem yabancı çocuk bakıcısı tutmaktır. Uzmanlar da bunu doğruluyor. Çocuğa anadili haricinde ikinci bir dili öğretmenin en ideal yollarından biri çocuğa yabancı çocuk bakıcısı tutmak olduğunu söylüyor.

Küçük yaşlardaki çocuklar ileriki yaşlara göre çok daha hızlı dil öğrenirler. Bundan dolayı gelecekte dil kurslarına, yabancı ülkelere göndermelere harcanacak onca harcama cebinizde kalacaktır. Hem çocuğunuz mutlu bir şekilde yabancı dil öğrenecek hem de gelecekte çocuğunuza yabancı dil eğitimi aldırmanın maliyetinden kurtulacaksınız.
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2021, 07:24:33 ös Gönderen: manager »

Nisan 18, 2021, 04:47:34 ööYanıtla #1

_erk

 • Newbie
 • *
 • İleti: 16
  • Profili Görüntüle
Bu, tüm yanlış kavramların içinde en yaygın olanıdır. Bazı ebeveynler, bir çocuğun aynı anda iki dile maruz kalması halinde, kafasının karışabileceğini ve aralarında ayrım yapamayacağını düşünürler

Çocuğun çift dil konuşması, konuşma gecikmelerine yol açar. İki dilde büyüyen bazı çocukların, konuşmaya başlamaları tek dil konuşulan evlerde yetiştirilenlerden biraz daha uzun zaman alabiliyor. Ancak gecikme geçicidir ve genel bir kural değildir.

Ne yazık ki, iki dilli çocuklarının konuşma gelişimi ile ilgili endişelerini dile getiren ebeveynlere genellikle bir dilde önce yetkinlik kazanıp sonra diğerine geçmenin doğru olacağını düşünüyorlar. Bunun nedeni ise geçmişte, iki dilliliğin dil gelişiminde sorunlar yarattığının düşünülmesiydi.