Gönderen Konu: Yürümeye Yeni Başlayan Bebeklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler  (Okunma sayısı 304 defa)

Eylül 14, 2020, 04:18:14 ös

Zuhal

  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 1579
    • Profili Görüntüle
Bebeklerin kimi erken kimileriyse geç yürümeye başlar.

Yaklaşık yüzde 50 oranında bebekler genellikle bir yaşında yürümeye başlarken genel bir çoğunluğun yürümeye başlama aralığı 9 ile 16 ay arasıdır. Yürümek üç temel etkinin koordine olmasıyla başlar: kas gücü, denge ve yaradılış.

Geç yürümeye başlayan bebekler, bir şeyler izlemek ve dokunmaktan keyif aldıkları için motor kabiliyetlerini daha geç yapmaya başlar. Emekleme, gezinme, ayağa kalkma ve yürüme evreleri yavaş ilerler. Bir sonraki adımlarını hesaplayarak, dikkat ederek ve kendilerini rahat hissettikleri ölçüde ilerleme kaydederler.

Nihayet yürümeye başladığı zaman ise iyi bir şekilde yürürler.

1 / 8
Öte yandan erken yürümeye başlayan bebeklerin yürümenin dışında diğer motor faaliyetleri de adeta yarıştaymış gibi hızlı olur. Ebeveynler daha kameralarını hazırlayamadan bir bakarlar ki bebekleri yürüyor! Erken yürüyen bebeklerin kesin bir özelliği olmamakla beraber dizleri daha yukarıda olan bebeklerin erken yürümeye daha meyilli olduğu gözlemlenmiştir. Bebeklerini sürekli taşıyan anneler sıkça "Benim onu taşımam, yürümeye geç başlamasına bir sebep mi?" sorusunu sorar. Bunun cevabı; "Hayır." Bebeklerin yürüme yaşının ise onların zekalarıyla doğrudan hiçbir bağlantısı yoktur. Bebeğinizin ne zaman ve nasıl yürüdüğü, karakterleri gibi onlara özgüdür

2 / 8
İlk Adımlar
Yeni yürümeye başlayan çocukların yürüme şekilleri karakterleri gibi çeşitlilik gösterir. Çoğu ayaklarını dışa doğru açarak yürür. Bu onların dengelerini sağlamaya yarar. Daha sonraları, siz bunu dert ederken, onlar ayaklarını içe doğru basarak, güvercin ayak pozisyonunu alır. Bu durumlarda annenizin onu bir ortopediysen uzmana götürmeniz gerektiği konusundaki ısrarlarını kulak arkası edin. Çoğu yeni yürümeye başlayan çocukların ayakları ve bacakları üç yaşına geldiklerinde kendi kendine güçlenir.

3 / 8

Parmak ucunda yürüyenler
Çoğu yeni yürümeye başlayan çocuk kısa bir dönem de olsa parmakları ucunda yürümeye çalışır. Eğer bu durum geçici değilse, doktorunuzun baldır kaslarını ve aşil tendonlarını kontrol etmesi gerekir.

4 / 8
İçe basanlar ve güvercin ayaklar
Bebeklerin hemen hemen hepsi ilk iki yılında içe basarak yürür. Bunun iki sebebi vardır:

-Bebeklerin anne rahmindeki cenin pozisyonunda duruşları

-Ağırlıklarını eşit bir şekilde dağıtmak için bacaklarını içe basmaları

5 / 8
Topallamak
Bebeğinizin yürüme alışkanlıklarında bir anormallik tespit edip doktorunuza danışmak çok önemlidir. Topallamak her zaman ciddiye alınması gereken bir sorundur ve medikal bir tetkik yapılmalıdır.

6 / 8
Yürümeyi reddediyorsa,
Eğer bebeğiniz normal bir şekilde yürürken birden yürümeyi reddediyorsa, bunu da doktorunuza bildirin ve aşağıda belirttiğimiz noktalara göz önünde bulundurun. - Yürümeyi reddetmesi için en son düştüğü zamandan beri yaralanma veya korku gibi herhangi bir tetikleyici olay hatırlıyor musunuz? - Bir aile tetkiki yapın. Bebeğinizin üzerindeki tüm kıyafetleri çıkartın. Ayak ve bilek kemiklerinden herhangi bir kızarma veya morarma olup olmadığını kontrol edin. Kalçasını, dizini ve bileklerini oynatın. Çocuğunuz ağrı çekiyor mu? Ayak tabanlarını bir şey batması ihtimaline karşılık elinizle kontrol edin.

7 / 8
- Bebeğiniz hastalandı mı veya belirsiz sebeplerden ateşi çıkıyor mu?
- Duygusal olarak travmatik bir olay yaşadı mı?

Tüm bunları not edip, bebeğinizi bir doktora götürün. Bazen bebekler sebepsiz yere bir iki gün yürümeyi reddedip daha sonra yürümeye devem eder. Yüksekten atladıkları zaman ise bacaklarının alt kısmında küçük kırıklar meydana gelebilir.

Fakat bunların hepsi herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan geçer ve yıllar sonra röntgen çekildiğinde ortaya çıkar.
« Son Düzenleme: Şubat 25, 2021, 08:09:14 öö Gönderen: manager »