Gönderen Konu: Evde doğum , mümkün mü?  (Okunma sayısı 544 defa)

Eylül 11, 2020, 09:55:13 öö

Zuhal

  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 1579
    • Profili Görüntüle
Doğum, çoğunlukla hastane ortamında yapılması uygun olan tıbbi bir süreçtir. Pek çok evli çift bunun farkındadır. Fakat bazı durumlarda evde doğum yapma
ihtimali de vardır. Kendinizi böyle bir ihtimalin olabileceğine hazırlamanız ve bu durumda neler yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.

Evde acil doğum nasıl yapılır?

1. Eğer evde acil doğum yapmak durumunda kalırsanız öncelikle sakin kalmaya çalışın. Yalnızsanız ilk iş ambulans çağırın, telefon etme imkanınız varsa doktorunuzu arayın. Eğer yanınızda bir başkası varsa varsa bu işlemleri onun halletmesini isteyin. Böyle bir durum yaşanmadan önce doktorunuzun ve en yakın ambulans, acil servis yerinin telefon numarasını kaydedin. Telefonunuz da kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde dursun.

2. Solunum egzersizleri yapmaya çalışın.

3. Evinizde yalnızsanız komşunuza veya size hemen ulaşabilecek bir tanıdığınıza haber verin.

4. Mümkünse ellerinizi ve vajinal bölgenizi iyice yıkayın.

5. Yardım size ulaşana uzanın ama önce altınıza çarşaf, battaniye veya benzeri temiz bir örtü serin.

6. Yardım gelmeden bebeğin doğumu başlarsa ihtiyaç hissettiğiniz her defa ıkının ve bebeğini tutun. Yanınızda birisi varsa ondan isteyin.

7. Ayaklar yere değecek şekilde dizleri büküp bacakları kaldırın. Yanınızda biri varsa omuzların ve başın altına yastık koymaları iyi olacaktır.

8. Bebeğin başı görünmeye başladığında derin nefes alın ve ıkının. Yanınızda biri varsa bebeğin başının yavaş yavaş çıkmasını sağlayabilir.

Yanındaki bu kişi, hızlı davranmamalı ve asla bebeği dışarı çekmemeli. Zaten siz ıkındıkça bebek yavaş yavaş dışarı gelecektir. Göbek kordonunun bebeğin başına dolanmamasına dikkat edin. Eğer böyle bir durum varsa yavaşça kordonu bebeğin başından aşırarak alın.

9. Bebeğin başı tam olarak göründükten sonra burun ve ağızdaki sümüksü sıvıyı ve amniyon sıvısını aşağı doğru elinizle temizleyin. Daha sonra bebeğin başını iki elinizle hafifçe tutun ve aşağı doğru bastırın fakat kesinlikle çekmeyin. Bebeğin omuzlarının çıkması için anneye iyice ıkınmasını söyleyin. Kolun üst kısmı göründüğünde başı dikkatlice kaldırın ve omzun çıkmasını sağlayın. Omuzlar çıkınca kalan kısım kolayca çıkacaktır.

10. Bebek çıkar çıkmaz  onu hemen temiz bir şeye sarın. Bebeği annenin karnı üzerine ya da kordon uzunsa çekiştirmeden göğsünün üzerine koyun.

11. Plasentayı dışa çekmeye uğraşmayın. Kendiliğinden geldiyse havluya ya da gazeteye sarın. Ayrıca bebekten de yukarıda tutmaya çalışın. Bunu doktorunuza gösterin. Göbek kordonunu kendiniz kesmeyin. Çünkü göbek kordonu bağlanmadan kesilmez. Aksi durumda bebekte ve annede kan kaybına yol açabilir, hayati tehlikeye yaşamalarına neden olabilirsiniz.

12. Yardım gelene kadar anneyi de bebeği de hem sıcak hem de rahat tutmaya çalışın.
« Son Düzenleme: Şubat 24, 2021, 06:04:39 ös Gönderen: manager »