Gönderen Konu: Bebek Bezinin Pişik Yaptığını Nasıl Anlarız  (Okunma sayısı 458 defa)

Eylül 10, 2020, 01:06:08 ös

Zuhal

  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 1579
    • Profili Görüntüle
“Bezden dolayı pişik olmayan yegâne bebekler hiçbir zaman bez bağlanmayanlardır. Bebeklerin cildi genellikle duyarlıdır. Nem, idrar ve derinin karşılıklı etkileşiminden doğan bir kızarıklık ve kabartıların oluşması olağandır. Ayrıca idrardaki amonyağın da tahrişlere neden olduğu düşünülmektedir” diyerek konuyla ilgili önerilerini ve dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

BEZLER ISLAK KALMASIN
Bebeğin cildinin nemli kalmasına ve dolayısıyla pişiği teşvik etmesine sebep olan iki faktör vardır. Bunlar;
* Devamlı olarak ıslak olan bebek bezi
* Cildin havalanmasını engelleyen sentetik içerikli külotların kullanımı Tedavi bu faktörleri tersine çevirmekten ibarettir.
“Bezden kaynaklanan basit bir pişik vakası bir kandida (bir tür mantar) veya bakteriye bağlı enfeksiyon nedeniyle daha karmaşık hale gelir” diyen Dr. Ayşe Sokullu, “Eğer suçlu mantar ise küçük kırmızı benekler görülebilir. Ayrıca bezin kapsadığı alanın dışında da küçük pişiklere rastlanabilir, bunlar göğüs bölgesi gibi uzak yerlerde de olabilir” diyerek konuşması konuşmasına devam etti.

EVDE BAKIM
Bezden kaynaklanan pişiğin tedavisi cildi kuru tutmaya yöneliktir. Yapılacak ilk şey bebeğin bezini daha sık değiştirmek ve plastik külot kullanmaktan vazgeçmektir. Elden geldiğince bebeğin poposuna hiç bez bağlamayıp açık tutmak da yararlı olur. Kumaş bezlerin hafif bir sabunla yıkanması ve suyla çok iyi çalkalanması gerekir. Bazen bezin üstünde kalan sabun artıkları da cildi tahriş edebilir. Bezleri son çalkalama suyuna yarım bardak (120 ml) sirke ilave etmek de idrardaki tahriş edici amonyağın yok edilmesi açısından faydalı olabilir. Beze bağlı pişiğe neden olma konusunda kumaş ve kağıt bezler arasında bir fark yoktur. Burada suçlu olan kullanılan malzeme değil fazla nemdir. Pişiğin tamamen yok olması günlerce sürebilir ama ilk 48 ila 72 saat içinde belirgin bir düzelme görülmelidir. Eğer düzelme yoksa veya pişik çok ciddi boyutlardaysa hekiminize danışın.

REÇETESİZ İLACA DİKKAT
Beze bağlı pişiğe mâni olmak için çinko oksit içeren kremler kullanılır. Tabii ki bebek pudrası da kullanılabilir ancak talk pudrası akciğerlere zarar verebilir. Çinko oksit içeren pudralar sebore ve mantara bağlı isiliklerin önlenmesine yardım eder. Doktorunuz kullanımını önerirse daima önce pudrayı elinize dökün sonra bebeğin poposuna elinizle yayın. Biz bütün bebeklerin pudra ve kremlere ihtiyacı olduğunu düşünmüyoruz. Bazen pişik, onu başlatan ishal gibi bir sorun çözümlenmedikçe geçmez. Burada pişiği tedavi etmek için öncelikle ishal hastalığıyla ilgilenilmeli, tedavisi tamamlanmalıdır. Eczanelerde birçok reçetesiz deri ilacı satılıyor. Eğer suçlu mantar ise nistatin veya klotrimazol içeren ilaçlar doktor tavsiyesine göre kullanılabilir.

DOKTORA GİTTİĞİNİZDE...
Hekim bebeğin bütün derisini muayene eder. Bazen o bölgeden bir parça alarak mikroskop altında inceleyebilir. Eğer bir mantar (kandida) enfeksiyonu pişiği daha komplike hale getirmişse mantarı yok etmek için bir ilaç verir (nistatin kremi, klotrimazol kremi veya mikonazol kremi gibi). Bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon söz konusuysa hekim antibiyotik verir. Eğer pişik çok ağırsa veya egzamadan kuşkulanılıyorsa steroidli bir krem tedavi edebilir.
« Son Düzenleme: Şubat 25, 2021, 08:12:31 öö Gönderen: manager »