Gönderen Konu: Çizgi Film ile dil öğrenebilir miyim ?  (Okunma sayısı 373 defa)

Nisan 07, 2020, 03:12:45 ös

manager

 • Administrator
 • Sr. Member
 • *****
 • İleti: 322
  • Profili Görüntüle
Çizgi filmler her çocuğun hayatında belirli bir yer etmiş çalışmalardır. Her döneme damgasını vuran bir takım çizgi filmler vardır. Bir düşünün sizin izlediğiniz çizgi filmlerde ne tür konular işleniyordu?

Hiç şüphesiz şuanda üretilen çizgi filmlerden daha az eğitici olduklarını düşünebilirsiniz. Yaşça ileride olan insanların hatırlayacağı çizgi filmler çok ilginç olsa da günümüz çocuklarının ilgisini pek de çekmediğini söylersek yanlış olmaz.

Çocuklar için ingilizce çizgi filmlerher dönemde üretilmiştir. Fakat ingilizce içeriğin fazla televizyonlarda yer bulamamasından ötürü, çoğu çocuk ingilizce çizgi filmler ile çok geç tanışmış olabilir.

Sizce bir çizgi filmi ingilizce izlemek daha mı faydalıdır izleyen çocuk için?
Bu duruma şöyle açıklık getirmek daha mantıklı olabilir. İngilizce ile alakası hiç olmayan bir çocuğun ingilizce çizgi filmler izlemesi çok da beklendik bir davranış olarak görülmeyebilir. Fakat az da olsa ingilizce ile haşır neşir olan bir çocuğun ingilizce üretilen çizgi filmlere ilgisi biraz daha fazla olacaktır.
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2021, 07:30:40 ös Gönderen: manager »

Nisan 18, 2021, 04:49:20 ööYanıtla #1

_erk

 • Newbie
 • *
 • İleti: 16
  • Profili Görüntüle
Sizce bir çizgi filmi ingilizce izlemek daha mı faydalıdır izleyen çocuk için? Bu duruma şöyle açıklık getirmek daha mantıklı olabilir. İngilizce ile alakası hiç olmayan bir çocuğun ingilizce çizgi filmler izlemesi çok da beklendik bir davranış olarak görülmeyebilir. Fakat az da olsa ingilizce ile haşır neşir olan bir çocuğun ingilizce üretilen çizgi filmlere ilgisi biraz daha fazla olacaktır. Peki Çocuklar için ingilizce çizgi filmler neden önemlidir bu konuya maddeler halinde açıklık getirelim;

·       Çocukların ilgisini fazlasıyla çeken çizgi filmler ingilizce olarak tüketildiği takdirde, çocuğun ingilizce lisanına aşinalığı haliyle ilgisi artacaktır. Merak duygusu sayesinde lisanı öğrenme arzusu oluşabilecektir. Profesyonel bir eğitim sayesinde, ingilizce lisanı üzerine hatırı sayılır seviyede ilerlemesi muhtemeldir.
·       Çizgi filmlerde anlatılan konuların görselliğe fazlasıyla ihtiyaç duyması söz konusudur. Yani konuşma esnasında bir evden söz ediliyorsa büyük bir ihtimal o ev net bir biçimde gösterilmektedir. Böylece çocuğun, kelimeler ile nesneler arasında bağlantı kurması kolaylaşır.
·       Yaş kitlesi küçük çocuklar için üretilen çizgi filmlerde oldukça fazla tekrarın olması ve cümlelerin yavaş ve sürekli tekrarından ötürü lisana aşinalık oldukça artmaktadır.
·       Çocuklar için ingilizce çizgi filmler tüketen çocuklar, normal hayatlarında çizgi filmlerde gösterilen nesneler ile karşılaştıklarında çok rahat bir biçimde anımsama yeteneği ve eşleştirmeleri sayesinde o nesnenin adını ingilizce olarak söyleyebilmektedir. Yani izlenilen çizgi filmde mavi rengi blue olarak öğreniliyor ve gerçek hayatta mavi rengi ona sorulduğunda çizgi filmden öğrendiği bilgi ile otomatik olarak blue diyebiliyor