Gönderen Konu: Televizyon izleyen çocuklarda geç konuşma sorunu  (Okunma sayısı 520 defa)

Nisan 07, 2020, 10:57:39 öö

manager

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 322
    • Profili Görüntüle
Son dönemlerde televizyon ve tabletlerin hayata girmesiyle, 6 aylık çocukların bile oturmaya başlar başlamaz televizyonun ya da PC bin karşısına geçtiklerini görüyoruz.

Yemek yesinler bahanesiyle medya ile tanışıyorlar. İzlerken adeta hipnotize oluyorlar. Ancak bu durum onları sosyallikten koparıyor. Yoğun uyarıara maruz kalan çocukların yaşıtlarına göre geç konuşmaya başladığı gözlemlenmiş olup: ‘ Onları televizyondan uzak tutup, oyun oynatarak konuşmalarını sağlıyoruz.

Çocuklar sosyal şekilde konuşmayı öğrenirler. Çocuğunuzla konuşun, onunla oyunlar oynayın. Çocuk bunu tekrar ede ede konuşmayı öğreniyor. Onu sadece televizyon karşısında bırakırsanız tek taraflı bir uyarana maruz kalır.

Çocuk anne, baba diyemezken, çizgi film müziklerini söyleyebiliyor. Öğrenmeyi sağlayan karşı tarafların verdiği yanıtlardır. Çocuk 2 yaşına geldiğinde 2 kelime ile konuşamıyorsa uzman hekimlere danışılmalıdır. Ailelerin, 3 yaş altı çocuklarını TV, tablet ve telefondan uzak tutmalarını sağlayın.

Üç yaşından sonra çocuklar günde yarım saat televizyon izleyebilir, tablet veya telefonla oynayabilir. Zaten o yaştan sonra çocuk kreşe gitmeye başlıyor. Birebir etkileşimi görüp arkadaş edinmeye başladıktan sonra TV ve tablet önemini kaybediyor. İzlediği kanal da çok önemli.

Çocuklar, 7 yaş öncesinde soyut kavramları bilmedikleri için uçan, mitolojik kahramanlar ve farklı görünümlerdeki karakterleri izlememeliler.
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2021, 07:04:33 ös Gönderen: manager »