Gönderen Konu: Yabancı dil en iyi hangi yaşta öğrenilir?  (Okunma sayısı 307 defa)

Mayıs 13, 2020, 11:11:50 ös

manager

 • Administrator
 • Sr. Member
 • *****
 • İleti: 322
  • Profili Görüntüle
Bilimsel araştırmalar, insanın dil ile ilişkisinin ömür boyunca nasıl geliştiği konusunda karmaşık açıklamalar sunmaktadır.

Yapılan araştırmalar, daha ileri yaşlarda yabancı dil öğrenmeye başlayanların daha avantajlı olabileceğini gösteriyor. Hayatın farklı dönemlerinde dil öğrenmenin kendine göre farklı avantajları var. Bebekken kulaklarımız seslere karşı daha duyarlı olduğunu kabul ediyoruz. 1-3 yaş arası çocuklar farklı aksanları hızla öğrenip taklit eder. Buna karşın , yetişkinlerin konsantre olma süreleri, bebek ya da çocuklara göre daha uzundur. Okuma yazma gibi becerilere sahip olmak,  sadece yabancı dilde değil kendi anadilimizde de kelime haznesini sürekli genişletme olanağı verir.

Yaşın yanı sıra sosyal durum, öğrenme yöntemleri, hatta dostluk ve arkadaşlık gibi etkenler kaç yabancı dil konuştuğumuzu ve ne kadar iyi konuştuğumuzu etkiler.

Aslında, yaşla birlikte her şey kötüye gitmiyor. .

Sınıf ortamında yapılan öğrenme de, konsantrasyon ve hafıza kapasitesi ile bilişsel kontrol becerileri bebek ve çocuklarda, sınırlı olduğundan dil öğrenmede başarı gösteremezler. Aslında bu konuda yetişkinler çok daha iyidir. Kısaca, yaş ilerledikçe bu özellik de gelişir.

Buna karşın,  küçük çocuklar ise "edinme " konusunda çok iyidir. Yani yabancı dili konuşan kişiyi  taklit ederek öğrenebilirler . Bunun için extra bir gayret göstermelerine de gerek kalmayabilir. Ama bu öğrenme tarzı, o dili konuşan kişi ya da grup ile çok ve uzun süre birlikte olmayı elzem yapar. 

Hepimiz doğal bir dil uzmanı gibi başlarız hayata. Yeni doğan bebekler bile, anne karnındayken duydukları sesleri taklit eder ve belli bir aksanla ağlar.
 
Yaşamımızın ilk yılları anadili öğrenme bakımından en önemli yapı taşlarıdır . Terk edilmiş veya insanlardan izole edilmiş çocuklar üzerine yapılan araştırmalar, konuşmayı erken yaşlarda öğrenmediğimiz takdirde bu boşluğun ileriki  yaşlarda kolaylıkla doldurulamayacağını gösteriyor.

Ancak yabancı bir dil öğrenmede aynı durum söz konusu değildir. Zaman içinde kendi dilimiz de dahil yabancı dillerde iyileşme halinin devam ettiği de görülmektedir. Örneğin, kendi anadilimizin dil bilgisi kurallarını ancak 30 yaş civarında tümüyle öğrenmiş oluruz.

İnsanlar bazen yabancı dil öğrenmenin avantajı nedir diye sormakta , daha fazla para? Aslında yabancı dil bilmenin en büyük avantajı daha fazla insanla iletişim ve ya etkileşimdir.
/font]
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2021, 07:20:11 ös Gönderen: manager »

Nisan 18, 2021, 04:46:39 ööYanıtla #1

_erk

 • Newbie
 • *
 • İleti: 16
  • Profili Görüntüle
Çocuklarının yabancı dil eğitimine küçük yaştan itibaren başlamak isteyen ebeveynlerin en büyük handikapı, “Çocuğuma en etkili şekilde nasıl yabancı dil öğreteceğim?” sorusudur.
Yabancı dil eğitimi konusunda özel bir hoca tutmak veya kreşe, okula başlayana kadar beklemek konusunda kararsız kalan ebeveynler, aslında çocuğun tam da en etkili şekilde yabancı dil öğreneceği 1-6 yaşı da kaybetmiş oluyor. Bu dönemde verilen yabancı dil eğitimi, çocukların kolay bir şekilde dili kavrayabilmesini ve konuşmasını sağlar. 3 yaşından sonra çocuklarda gelişen konuşma yetisi, öğrendiği yabancı dille birleştiğinde, çocuğunda ana dili düzeyinde yabancı dil konuşmasını sağlar. Aksansız, dinleyenin ikinci dil olduğunu anlayamayacağı şekilde yabancı dil konuşur çocuk.