Gönderen Konu: Çocuk doğmadan önce dil edinimi ?  (Okunma sayısı 466 defa)

Mayıs 13, 2020, 11:09:49 ös

manager

 • Administrator
 • Sr. Member
 • *****
 • İleti: 322
  • Profili Görüntüle
“İki dillik” (bilingualism), iki farklı dilde iletişim kurabilme becerisi anlamına gelmektedir. Doğdukları andan itibaren iki farklı dil konuşulan ortamda büyüyen çocuklar doğal bir şekilde iki dili de edinebilmektedirler. Bazı durumlarda üç ya da dört farklı dil konuşulan aile ortamında büyüyen çocuklar söz konusu olmaktadır. Bu gibi durumlar “çok dillilik” (multilingualism) olarak tanımlanır.

 “Tek dillilik” (monolingualism) ise, yalnızca bir dilin konuşulduğu ortamlarda büyüyen çocukların, bu dilde iletişim kurabilme becerisini ifade eder.

Bazı araştırmacılar, farklı dilleri aynı anda edinmenin çocuğun dil gelişimini yavaşlattığını ve iletişim becerilerinin geri kaldığını ileri sürmektedir. Ancak, bu görüşe karşı çıkan araştırmacılar, özellikle ilk üç yılda beyin gelişiminin çok önemli olduğunu ve bu dönemde çocuğun dil ediniminin daha kolay olduğunu ileri sürmektedirler. İki yaşındaki bir çocuğun beyninde, bir yetişkine oranla daha fazla sinaptik bağlantı vardır.

Beyindeki bu sinaptik bağlantılar kullanılmadığında kaybedilir. Bu nedenle erken dönemde çocuğa iki farklı dil öğretmenin daha avantajlı olduğu vurgulanmaktadır. Dil edinimi, çocuk doğmadan önce başlar. Dil ediniminde en önemli basamak “anlama”nın gelişmesidir. Genelde bebeklerin anlaması konuşmasından 6 ay ileridedir. Dolayısıyla, bebek 6 aylık iken hatta doğumundan itibaren iki farklı dile maruz bırakılabilir. Pek çok çocuk doğal bir şekilde iki dili de edinmektedir.
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2021, 07:28:33 ös Gönderen: manager »

Nisan 18, 2021, 05:43:04 ööYanıtla #1

abu_bakor

 • Newbie
 • *
 • İleti: 6
  • Profili Görüntüle
İşte, bebekler için İngilizce öğrenme yolları!

Bebeklerin dili öğrenmesi önce kelimeler, sonra kelime grupları, son olarak ise, cümle kurmayı öğrenmeleri şeklinde ilerler. Ancak, her bebeğin konuşma becerisini geliştirmesi, onun kişisel zamanına bağlıdır. Bazen hızlı, bazen yavaş olan bu süreçte, bebeğinin ikinci bir dili öğrenmesine yardımcı olmak için, bebeğinin zamanına ve hızına göre yöntemini belirlemeni öneririz. Ayrıca, yaşı da bu belirlemede önemli! Bebeğinin 2 yaş bebek ingilizce eğitimi ile 4 yaş eğitimi aynı olmayacaktır. Peki neler yapabilirsin?