Gönderen Konu: Erken yaşta yabancı dil öğrenmenin 8 faydası nedir ?  (Okunma sayısı 238 defa)

Mayıs 13, 2020, 11:03:46 ös

manager

• Administrator
  • Sr. Member
    • Profili Görüntüle
Erken yaşta yabancı dil öğrenmek, kulağa olması çok zor bir durum gibi gelse de doğru eğitim ve yöntemlerle çok daha kolay olmaktadır. Çocukların gelişiminde çok önemli bir rol oynayan bu avantajları aşağıda sıraladım.

1.Farklı bakış açıları yakalarlar.
Çocuklar ben-merkezlidirler, diğer insanların bakış açılarını algılayamazlar. Bu dönemde onlara sunulan ikinci dili, bir bütünsellik içinde bakarak benimser ve algılarlar.

2. Yabancı dili eğlenerek öğrenebilirler.
Yabancı dil öğrenme sürecinde çocuklar yorulmadan ve çok büyük çabalar sarf etmeden, oyunlarla, eğlenerek dil öğrenirler.

3. Diğer ders ve sınavlarda daha başarılı olmalarını sağlar.
Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalara göre erken yaşlarda yabancı dil eğitimi almış çocuklar ileriki yaşlarda girdikleri sınavlarda oldukça başarılı olmuşlardır.

4. Yabancı dil çocuğun matematiksel ve bilimsel kabiliyetini geliştirir.
Sadece yeni bir dil öğrenmek olarak görmemeli. Öğrencinin zihnindeki birtakım kabiliyetleri de çalıştırdığı kanıtlanmıştır. Bunlar arasında matematiksel ve bilimsel yetenekler de yer almaktadır.

5. Özgüvenlerinin artmasını sağlar.
Farklı dilde konuşan bir insanı anlamak, o kişilerle konuşabilmek, o dilde şarkılar söylemek, filmler izlemek, çocuğun özgüveni üzerinde çok önemli ve olumlu etki yaratır.

6. Daha geniş bir kültür anlayışına sahip olur.
Doğru kişilerle ve metotlarla öğretildiği takdirde çocuk ana dili gibi konuşan bir kişinin gramer hakimiyeti ve aksanına sahip olabilmektedir. Tek dil bilen çocuklara göre daha geniş bir kültür anlayışına sahip olur.

7. Bambaşka bir kültür içinde yaşarlar.
Küçük yaşta var olabileceğini hayal edemeyeceği bir kültürü tanımak dünya-evren kavramlarını daha kolay algılayarak beyninin sınırlarını geliştirmesine olanak sağlar.

8. Konuşmaktan çekinmezler.
Yetişkinlerin yaşadığı  ‘anlıyorum ama konuşamıyorum’ sendromunu çocuklar pek yaşamazlar. Zira utanmayı henüz bilmiyorlardır. Bu da onların yabancı dil öğrenme ve konuşma konusunda daha cesaretli olmalarını sağlar.
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2021, 07:20:35 ös Gönderen: manager »

Nisan 18, 2021, 04:43:32 ööYanıtla #1

_erk

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
Çocuğun ana dilini öğrenmeden önce İngilizce öğrenmesi uygun mudur? Öncülük eden araştırma, bunun uygundan daha fazlası olduğunu kabul ediyor: bu bir ailenin çocuğu için yapabileceği en iyi şeylerden biri. Çocuğun bildiği daha fazla dil, onun daha fazla esnek ve zeki olması. İyi bir şekilde belgelenmiş araştırma iki dil veya daha fazla dil bilenlerin, Alzheimer ve bunama riskinin daha az olduğunu ortaya çıkartıyor. Sosyal açıdan, iki dil bilmek kültür maruziyetine daha çok hoşgörülü yaratır; bu bugünün uluslararası dünyasında çok önemlidir. Boylamsal çalışmalar, çift dilli ana okuluna giden çocukların üniversitede daha iyisini yaptığını gösteriyor. Erken yaşta ikinci bir dil öğrenmekten daha önemli bir şey yoktur.