Gönderen Konu: Hangi durumlarda ikinci dil öğretilmemelidir?  (Okunma sayısı 251 defa)

Mayıs 13, 2020, 11:02:35 ös

manager

 • Administrator
 • Sr. Member
 • *****
 • İleti: 322
  • Profili Görüntüle
Çocuğun duygusal problemleri varsa veya gelişiminde gerilik varsa öncelik çocuğun gelişimi olmalıdır. Dört duvar arasında sosyalleşmeden izole büyüyen çocuklar bırakın ikinci dili ana dilinde bile iletişim kuramıyorlar. Gelişimlerinde ciddi problemler oluşuyor.

Bu çocukların çoğu yaygın gelişimsel bozukluk tanısı alıyor. Zaten bu tanıyı alan çocuklar ikinci dili öğrenemezler ve ikinci dili öğretmeye çalışmak bu çocukların daha fazla içine kapanmaları, öğrenmeye kendilerini kapatmaya yol açar.

Normal gelişimi olan çocuklarda ise dikkat edilmesi gereken çocuğun bir yetişkine (anne, bakıcı, vb.) sağlıklı bağlanması, kendini rahat ifade edebilmesi, kendine güvenmesi yeterlidir. Anne babalar çocuğu yavaş yavaş çocuk şarkıları, hikayeler ve çizgi filmlerle anaokulundan önce ikinci dile yatkınlık geliştirmesini sağlayabilirler.

Çocuğun ikinci dil öğrenmesi konusunda ve oluşabilecek problemlere karşı pedagog desteği almak önemlidir! Erken çocukluk döneminde, Kekemelik genellikle psikolojiktir ve oyun terapisi ile tedavi edilir.

Anne baba ikinci dil konusunda çok ısrarcıysa ve çocuğa farkında olmadan baskı yapıyorlarsa  çocuğun konuşması bozulabilir ve kekemelik gelişebilir. Böyle bir durumda  zaman kaybetmeden çocuğun oyun terapisi alması sağlanmalıdır. Aksi halde çocuğun sadece dil gelişimi zarar görmez, öz güveni de düşer ve psikolojisi olumsuz etkilenir.
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2021, 07:21:47 ös Gönderen: manager »

Nisan 18, 2021, 04:45:29 ööYanıtla #1

_erk

 • Newbie
 • *
 • İleti: 16
  • Profili Görüntüle
Çift dilli çocuk yetiştirmek zorlu bir süreç olarak bilinse de avantajları oldukça fazla Yabancı dili çoğumuz hazırlıktan başlayarak, çoğumuz ise dil kurslarına giderek öğrendi. Peki ya çocuğunuz? Onun ana dili gibi İngilizce konuşmasını istemez misiniz?
Ebeveynler olarak çocuklarımızı yetiştirirken hiçbir şeyden sakınmadan en iyi şekilde yetiştirmek istemekteyiz. Sadece aldığımız kıyafet, oynadığı oyuncak ile Maalesef sınırlı kalmıyor aynı zamanda gittiği okul, çaldığı enstrümana kadar detaylar ile tek tek ilgilenmek isteriz. Her anne adayı, henüz hamile bile kalmadan çocuğunun gelişimi ile ilgili bir sürü plan yapmaktadır.
Esas görev esas Annelik 9 ay bittikten sonra başlamaktadır. Bebeğin geleceği için ilk temeller hemen atılmakta. Bunun başında da kesinlikle çocuğun yabancı dil öğrenmesi gelmektedir. Gelin size bu konuda ışık tutacak araştırmalarımız ile bilgilendirelim. İşte çocukların yabancı dil eğitimi ile ilgili bilmeniz gereken ayrıntılar.
Bebeklikten 3 yaşına kadar olan süreç çocuğumuzun dili açısından çok önemli. Düzenli şekilde 2 ya da daha fazla dil konuşulan bir evde olan çocukların bu dilleri öğrenebilmektedir.
Çocuğunuzun 2 yaş süreci temeli oluşturmaktadır 1 yaşından sonra taklit yoluyla konuşan çocuğa düzenli konuşarak yabancı dili benimsetebilmektesiniz Önemli olan düzen ve istikrar. Bu duruma otomatik öğrenme biçimi de denebilir. Zihinleri temiz olduğu için hemen algılayıp otomatik olarak konuşabilmektedirler. Böylece ana dili gibi konuşmaya başlarlar.
Dil öğrenmeye yatkınlık ergenliğe kadar devam eden uzun bir süreçtir. Ergenliğe girmeden önce yabancı dille tanıştırılan çocuklar, sürekli ve düzenli şekilde duyarlarsa anadili gibi bu dilleri konuşabildikleri gözlemlenmiştir.
Çocuğunuz herhangi bir ilgi duyduğu alanla uğraşırken, ona yabancı dilde bir televizyon ya da müzik kanalı dinleterek kulak dolgunluğu yaratabilirsiniz.
Çocuğunuza sevdiği oyuncakların, öğretmek istediğiniz yabancı dildeki karşılıkları söyleyebilirsiniz.
Ayrıca sizlerde Öğretmek istediğiniz yabancı dili bilmekteyseniz bu dildeki şarkıları ve tekerlemeleri çocuğunuzla beraber söylerken anlamlarını da açıklamalısınız ve böylece ezberciliğe karşı önlem almış harika bir alt yapı hazırlamış olursunuz.