Gönderen Konu: İkinci Dil için 3 yaş ideal midir?  (Okunma sayısı 282 defa)

Mayıs 13, 2020, 10:59:42 ös

manager

• Administrator
  • Sr. Member
    • Profili Görüntüle
2-7 yaş arası en kazançlı dönem. Bu süreçte çocuklar dil öğrenme gelişimlerini tamamlamaya ve sembollerle düşünmeye başlar. Olayları sadece bir yönüyle düşünseler de kısıtlı bile olsa mantık yürütebilirler. Ben-merkezlidirler, başkasının bakış açısını algılayamazlar. Bu dönemde onlara sunulan ikinci dili, bu şekilde bir bütünsellik içinde bakarak benimser ve algılarlar. Bu nedenle ikinci dili çocuklara öğretmek için en ideal zaman 3 yaştır.

Bu dönemde çocuk, artık birinci dilinde gelişimini kısmen tamamlamış düzgün basit cümleler kurabilir. Kelime hazinesi de 300’e kadar genişler. Bu aşamada ikinci bir dilin çocuğa sunulması onun birinci dilde gelişimine herhangi bir şekilde etki etmez. Çünkü bilişsel olarak hala her şeye bir bütünsellik içinde bakarlar.

Bu konuda eğitim almış, çocuk gelişim ve psikolojisinden anlayan, nasıl dil öğrendiğini bilen öğretmenlerle eğitim verilmeli. Çünkü 3-5 yaş çocuğuna verilecek yabancı dil eğitimi 7-9 yaştan farklı olur.
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2021, 07:23:05 ös Gönderen: manager »

Nisan 18, 2021, 04:47:00 ööYanıtla #1

_erk

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
Ebeveynler, çocuğun ilerleyen dönemde yabancı dil sıkıntısı çekmemesi ve bunu doğal bir süreçle öğrenmesi için yapması gereken en pratik yöntem yabancı çocuk bakıcısı tutmaktır. Uzmanlar da bunu doğruluyor. Çocuğa anadili haricinde ikinci bir dili öğretmenin en ideal yollarından biri çocuğa yabancı çocuk bakıcısı tutmak olduğunu söylüyor.
Küçük yaşlardaki çocuklar ileriki yaşlara göre çok daha hızlı dil öğrenirler. Bundan dolayı gelecekte dil kurslarına, yabancı ülkelere göndermelere harcanacak onca harcama cebinizde kalacaktır. Hem çocuğunuz mutlu bir şekilde yabancı dil öğrenecek hem de gelecekte çocuğunuza yabancı dil eğitimi aldırmanın maliyetinden kurtulacaksınız.