Gönderen Konu: Dil öğrenemiyorum !!  (Okunma sayısı 18 defa)

Mart 20, 2021, 07:05:30 ös

_erk

  • Newbie
  • *
  • İleti: 1
    • Profili Görüntüle
Yapamam.Başarısız olacağım.


Bunun gibi ifadeleri kendinize söylüyorsanız gerçekten başka bir düşmana ihtiyacınız yok!!

Bu gibi ifadeleri duymak yerine ayağınıza 5kg taş bağlayıp koşmaya çalışın çok daha iyi ...


Kendinizden şüphe duymanız kadar doğal bir şey yok,  ama bir dili öğrenmekte zorluk. çekseniz bile bu doğru bir yaklaşım değil.
 
Herkes bir dil öğrenebilir ve bunun yapmaya çalışmanız bile aslında bu zaten başlı başına güzel bir şeydir.

Birkaç ay içinde kendinize, “Neden dil öğrenmede bu kadar iyiyim?” diye sormaya başlayabilirsiniz.
Neden Dil Öğrenemediğinizi Hissettiğinizi Belirlemek Neden Önemli?


Her şeyden önce, engellerinizi tanımlamak damgalamayı algılanan hatalarınızdan kurtarabilir. Başarısızlık acı verebilir ve sizi aciz gibi hissettirebilir. Çok motive edici değil.

Ancak, karşılaştığınız engeli tespit ederseniz, artık kendinizi kötü hissetmenize gerek kalmayacaktır. Bunun yerine, sizinle ilgili bir sorun olmadığını, öğrenme sürecinizde bir sorun olduğunu fark edebilirsiniz. Bu o kadar da kötü görünmüyor, değil mi?


Ayrıca, neden dil öğrenmekte zorlandığınızı belirleyebiliyorsanız, sorunlarınızı düzeltmek için çalışabilirsiniz. İster bir dil platosunda kalıyor olun, ister sadece sizin için yanlış dil öğrenme stilini kullanıyor olun, neden mücadele ettiğinizi bilmek, sorunlarınızı nasıl çözeceğiniz konusunda size daha net bir fikir verir.

Sonuçta, sorunu tanımlayamazsanız, bir çözüm tanımlamak neredeyse imkansızdır.
Son olarak, zorluklarınızı belirlemek size tekrar denemek için motivasyon ve yön verebilir. Düşmanınızdan emin olmadığınız zaman korkutucu olurlar. Aynı şey dil öğrenimi için de geçerlidir. Yüzünüzü neyin sinirlendirdiğini görünce, bir kez daha denemek için ihtiyacınız olan ekstra motivasyonu ve yönü elde edebilirsiniz. Korkunç sorunların sizi geride tutmasına izin vermenize gerek yok!

Doğru motivasyon ve yön ile en zor diller bile kolay diller gibi görünebilir.


Neden Dil Öğrenemiyorum?
Öğrenmek bir angarya haline geldiğinde, bunu erteleme, ayrılma veya tamamen durma olasılığınız yüksektir. Kimse sıkılmak istemiyor! Ancak bir sorun var: Bazı dil öğrenme görevleri diğerleri kadar doğal değildir. Dil öğrenimi yurtdışındaki göz alıcı yolculuklar değildir. Bazen, öyle hissetmeseniz bile kelime dağarcığı öğrenmeniz gerekebilir. Bazen zor bir dilbilgisi kuralını okumanız gerekebilir. Bazen, dil öğrenimi gerçek bir sürükleme gibi görünebilir ve bu da istediğiniz gibi becerilerinizi geliştirmenizi engelleyebilir.Neyse ki, hiçbir öğrenme görevinin sıkıcı olmasına gerek yoktur. Öğrenmeyi eğlenceli hale getirmeyi seçerseniz, devam etmek için çok daha fazla güdüleneceksiniz.
Öğrenmeyi daha eğlenceli hale getirmenin bir yolu, onu dil öğrenen arkadaşlarla daha da eğlenceli olacak bir oyuna dönüştürmektir.

 Hedef dilinizi inceleyen başka birini tanımıyorsanız, çevrimiçi olarak dil öğrenen arkadaşlar bulun! Dil Öğrenme alt dizininde veya “Dil Öğrenenler” gibi bir dil öğrenimi Facebook grubunda benzer düşünen arkadaşlar bulabilirsiniz.
Bir oyun öğrenmeyi sağlamak için arkadaşlarınıza meydan okuyun. Bir hedef belirleyin ve kimin en hızlı şekilde karşılayabileceğini görün. Örneğin, her biri ezberlemek istediğiniz kelime kelimelerinin bir listesini derleyin. Onları ilk kim indirirse kazanır.

Sizin için doğru yaklaşımı kullanmıyorsunuz.


Öğrenme stili gerçekten önemli mi?
Kesinlikle! Bir çalışma, bir dili bağımsız olarak öğrenmeye çalışan öğrenciler için tercih edilen öğrenme stili, öğrenme ihtiyaçları, hedefleri ve inançları gibi anahtar faktörleri dikkate almanın önemli olduğunu göstermektedir. Bu yüzden, dikkatlice düşünmeden öğrenmeye atladıysanız, sizin için doğru yaklaşımı kullanmamanız çok iyi olabilir ve bu sizi geri çekiyor olabilir.