Gönderen Konu: Organik Ürünlerle Çocuk Beslenmesi  (Okunma sayısı 382 defa)

Kasım 13, 2020, 03:29:32 ös

Zuhal

  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 1579
    • Profili Görüntüle
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yaşam biçimimiz de değişti.

İşlerimiz, evlerimiz, hareketlerimiz ve beslenmemiz.

Bu değişim ne yazık ki her zaman olumlu yönde değil.

Bu yüzden uzmanlar doğala dönüşün gerekli ve önemli olduğunu belirtiyorlar. Organik tarımla başlayan, organik ürünlerin kullanım sıklığı ve çeşidi bugün neredeyse yaşamın her alanında karşımıza çıkıyor. Elmadan ruja, bebek bezinden yer temizleme sıvısına, oyuncaktan deterjana, bebek giysisinden temizleme mendiline, mobilyadan kreme, çikolatadan meyve suyuna… ürün çeşitliliği o kadar arttı ki bazen şaşırtıyor. Aslında şaşırmamak gerek doğadan gelen her ürünün organiği olabilir yeter ki üretim şartlarına uyulsun ve gerekli sertifikasyonu alsın. 

Neden organik?
Organik besinler, organik tarım yöntemleri kullanılarak üretilen besinlerdir. Son yıllarda gerek tarım ilaçlarının gerekse gübrelerin bilinçsizce kullanımı, bitkisel üretimde artışın yanında kalitesiz ve insan  sağlığını tehdit edecek ürünlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Dolayısıyla yoğun girdi kullanılmaması nedeniyle çevrenin korunmasını ve sağlıklı beslenmenin desteklenmesini amaçlayan organik besinleri, tercih etmelisiniz.

Yoğun olarak yaşanan sanayileşme ve kentleşme olgusu, nüfus yoğunluğunun ağırlıklı olarak kentlere kaymasına, mevcut tarım alanlarınınsa sanayi arazilerine ve yapılaşmaya ayrılmasına neden olmuştur. Tarım nüfusu ve tarım alanlarının azalmasına rağmen, artan dünya nüfusunun ihtiyacını karşılamak için tarımsal üretimde, birim alanda en kısa sürede mümkün olan en fazla verimi elde etmek amacıyla, tohum, kimyasal koruyucu ve kimyasal gübre, kimyasal zirai mücadele ilaçları gibi kimyasallardan yararlanma yoluna gidilmiştir.

Bazı tarım alanlarında bitkileri ve hayvanları hızla büyütmek, zararlı böcekleri öldürmek ve hastalıkları önlemek için kimyasal ilaçlar bol miktarda ve artırılarak kullanılmıştır. İşte organik tarım, üreticilerin, doğayı ve tarım alanlarını tahrip etmeden, insanlara olumsuz yan etkileri olmayan bitkisel ve hayvansal üretimi kapsamaktadır. Yani zarar gören doğal dengeyi yeniden kurmaya çalışan organik tarım, insan ve çevreye dost üretim şeklini ifade etmektedir.

Avantajları

*Organik tarımda doğal ham maddeler kullanılır.

*Topraktaki canlı faaliyetin devamı için nöbetleşe ekim ve organik gübreleme yapılır, yeşil gübre kullanılır.

*Zararlılarla mücadelede biyolojik yöntemlere başvurulur.

*Hayvansal üretimde beslenme ihtiyacı mümkün olduğu ölçüde işletmeden karşılanır ve yemlere kimyasal maddeler, (Antibiyotikler, kilo artırıcı katkı maddeleri vs.) katılmaz.

*Yeterli miktarda ve yüksek kalitede gıda üretimi, maksimum verimden önce gelir.

*Enerji kaynağı olarak güneş ve rüzgar enerjisi gibi doğal enerji tercih edilir.

*Kimyasal ilaçlar ve sentetik gübreler kullanılmadan veya az miktarda kullanılarak yapılan organik tarım, ekolojik sistemde hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmaya yardımcıdır.

*Üretimde sadece miktar artışını değil, aynı zamanda ürün kalitesinin de yükselmesini amaçlayan alternatif bir üretim şeklidir.

Organik ürünlerin tüketim zamanı


Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF, anne sütü ile beslenmenin doğumdan hemen sonra başlamasını, ilk 6 ayda bebeklere ideal besin olduğu için sadece anne sütü verilmesini ve emzirmenin 6. aydan sonra uygun besin takviyeleri ile 2 yaş ve üzerine kadar devam ettirilmesini önermektedir.

Bu nedenle herhangi bir problem olmadığı sürece bebekler ilk 6 ay anne sütü ile beslendikten sonra 6. ay itibariyle organik ürünleri tüketmeye başlayabilirler.

Organik ürünlerin bebek ve çocuk gelişiminde neden önemli?

Hormonların DNA üzerinde hasara neden olduğu ve birçok hastalığa neden olabileceği kesin olarak kanıtlanmıştır. Bu yüzden özellikle anne adayları ve çocuklar organik gıda tüketmelidir. Çünkü çocuklar, bebekler ve hamileler bu zararları tolere edebilecek bünyeye sahip değillerdir.

Organik ürün alırken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?
Organik ürünleri alırken ambalajının üzerindeki logolara dikkat etmeleri gerekir. Ambalajında Tarım ve Köyişleri Bakanlığını logosu ile Kontrol ve Sertifikasyon Firmasının logosu ve organik tarım esaslarına göre üretilmiştir yazısı bulunmalıdır. Logonun büyüklüğü iki santimin altına düşmemeli.

Organik ürün pazarlarında, tezgahında organik ürün bittiğinde bir bakıyorsunuz yavaş yavaş diğer ürünlerden takviye yapılıyor. Buna dikkat etmemiz gerekiyor. Marketlerde ise organik ürünlerin konvansiyonel ürünlerle bir arada bulunulmamasına dikkat ediliyor olması lazım.
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2021, 10:31:47 öö Gönderen: manager »