Gönderen Konu: İhmal etmenin beyin gelişimi üzerindeki etkisi  (Okunma sayısı 562 defa)

Nisan 13, 2020, 01:14:44 ös

manager

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 322
    • Profili Görüntüle
İhmal bazen diğer kötü muameleler ile karşılaştırılır ve daha az şiddetli olarak kabul edilir.

Bununla birlikte,  çocuklara kötü muamele - ihmal, fiziksel istismar, cinsel istismar ve psikolojik olarak destek görmediği ebeveynlere sahip çocuklar üzerinde gelişimsel yansımaları karşılaştıran bir çalışma, ihmal edilen çocukların en kötü sonuçlara maruz kaldıkları sonucuna varmıştır.

İhmalin neden böyle bir etkisi olur?

İşte iki büyük nedeni:

1. İhmal ve Beyin Gelişimi Gelişim
Daha anne karnında  başladığı için ihmal, çocuk doğmadan önce bile beyni etkileyebilir. Çevre koşullarının doğmadan önce çocuklar üzerindeki etkisinin bir örneği için, anneleri hamilelik sırasında yüksek stres hormonlarına sahip olan çocuklarda beyin boyutunu ve gelişimini azaltan Charil'in çalışmasını (2010) incelenebilir.

Kronik ihmalin devam eden sonucu olarak, bebeklik ve erken çocukluk döneminde beyni önemli ölçüde etkiler. Yapılan bazı çalışmalara göre, bu aşamadaki ihmal beyindeki iletişim için gerekli olan nörolojik yolların oluşumunu engeller. Özellikle ihmalin frontal kortekse, beynin planlama, karar verme ve hafızadan sorumlu olduğu alana zarar verdiği gösterilmiştir.Aşırı ihmal aslında çocukların beynini küçültebilir.

Beyin gelişimindeki bu bozulmayla ilgili olarak azalmış IQ, öğrenmeyi etkileyen bilişsel gecikmeler ve davranışsal inhibisyonlarla ilgili zorluk da dahil olmak üzere birçok sonuç vardır

2. İhmal ve Bağlanma
Doğumdan sonraki süreçte yaşanan güvenli bir şekilde bağlanma, çocukların başkalarına güvenmeyi ve çevrelerindeki dünyayı keşfetmeyi öğrenmelerini sağlayan temeldir. Bu temel sağlıklı gelişim için çok önemlidir. Çocukların sonraki süreçte bakıcılarına ne ölçüde bağlı oldukları, erken yaşta ihtiyaçlarının ne kadar iyi karşılandığına bağlıdır. Tanım gereği ihmal, ihtiyaçların önemli bir şekilde karşılanamaması nedeniyle, ihmal edilen çocuklarda bağlanma sorunlarının daha yüksek olmasını bekleriz.

Erken çocukluk döneminde aileden ayrı kalan çocukların% 85'in de bağlanmada bir miktar bozulma vardır. İhmalin neden olduğu bağlanma zorlukları çocukların gelişiminin her yönünü, özellikle başkalarıyla ilişki kurma yeteneklerini etkiler. Çalışmalar, ihmali yaşayan çocukların duyguları anlama ve yönetme problemleri yaşadıklarını, daha umutsuz olduklarını ve zayıf bir benlik yapısına sahip olduklarını defalarca göstermiştir

Duygusal olarak ihmal edilen çocuklar ihtiyaç duyduklarını başkalarından alamama davranışı gösterirler ve bu nedenle bakım ve sıcaklık talep etmeye bile çalışmazlar. Görevlerde etkili ve başarılı olamayacaklarını düşünürler ve bu yüzden başarılı olmaya çalışmazlar.
Ya da belki de bu çocukların bağımlılık ihtiyaçları öylesine ezicidir ki, motive olmaları ve görev odaklı olmaları ile neredeyse imkansızdır.

İhmalin etkisi göz önüne alındığında, bildiklerimiz ve ne yaptığımız arasındaki tutarsızlığı ele almalıyız. "İhmalin ihmali" ifadesi, ebeveynliğin "saçma paradoksu" olarak adlandırılan şeyle ilgili yaygın bir söz haline gelmiştir: İhmal, en önemli etkileri olan en yaygın kötü muamele biçimi olmasına rağmen, aynı zamanda en az anlaşılan ve genellikle en az ele alınan kötü muameledir.İhmallere katkıda bulunan karmaşık faktörleri anlamaya ve mümkün olduğunca erken müdahale için stratejiler geliştirmeye daha fazla odaklanmalıyız.
« Son Düzenleme: Şubat 25, 2021, 09:23:48 öö Gönderen: manager »