Gönderen Konu: 22 - 24 ay arasındaki gelişimi nasıldır ?  (Okunma sayısı 451 defa)

Nisan 13, 2020, 01:18:10 öö

manager

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 322
    • Profili Görüntüle
Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz hızlı bir şekilde ikinci doğum günlerine yaklaşıyor.

Tuvalet eğitimi, rahatsız geceler, bağımsızlık ve iki yaşında bir çocuk için doğum günü partisine nasıl girileceği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Nasıl büyürler?

Diş
Çocuğunuzun dişleri ve genel sağlığı için meyve, peynir ve sebze gibi düşük şekerli atıştırmalıklar vermek çok daha iyidir. Müsli ve meyve çubukları, cips veya yapışkan ve çiğnenebilir herhangi bir şey gibi yüksek şekerli, yüksek yağlı atıştırmalıklardan kaçının. Hala bebeğinizin dişlerini onun için temizlemelisiniz, ancak iki diş fırçasına da ihtiyacınız olabilir, böylece bunu da deneyebilir. İki yaşın altındaki çocukların diş macununa ihtiyacı yoktur ve kullanmamalısınız. Bununla birlikte, yürümeye başlayan çocuğunuz bunu anlamayabilir, özellikle de diş macunu kullandığında. Bu nedenle, diş macununu tükürmeyi, yutmamasını ve ağzının etrafında şişmemesini öğretmek önemlidir.

Büyüme
Çocukların kendi hızlarında büyüdüğünü unutmayın - gelişimsel kilometre taşlarının kitaplarını veya listelerini takip etmiyorlar. İki yaşındayken, erken doğmuş olan çocuğun tam dönem doğan çocuklarla 'yakalanmış olması' muhtemeldir.

Konuşma
Çocuğunuzun kelime dağarcığı gün geçtikçe büyüyor olabilir. İki yaşındayken, bazı çocuklar birkaç kelime biliyorlar, ancak konuşmaları her zaman aile dışındakiler için anlaşılabilir olmayabilir. İkinci doğum gününe kadar, yürümeye başlayan çocuğunuz kendi adını söyleyebilir ve "kek" ve "süt" gibi istediği şeyleri isteyebilir. Cümleleri çok basit olacak, genellikle "Mumya otur" veya "Artık yok" gibi sadece iki veya üç kelime olacak. Şimdiye kadar yürümeye başlayan çocuğunuz konuşma kalıplarını iyi bir şekilde uygulayacak ve tonunuzu ve konuşma kalıplarınızı kopyalayacaktır.

Hareket
Dünyası hakkında daha fazla bilgi edindiği ve yeni beceriler geliştirdiği için her gün yeni yürümeye başlayan çocuğunuz için bir maceradır. Önümüzdeki üç ay boyunca, atlama, bir topa vurma, kendi kıyafetlerini giyme ve çıkarma, kendi dişlerini fırçalama ve ellerini yıkama ve kurutma hakkında bilgi edinmesi gerekiyor.

Herhangi bir zamanda çocuğunuzun bir problemi olabileceğinden endişe ediyorsanız, doktorunuzdan veya yerel çocuk sağlığı merkezinizden uzman tavsiyesi almak güven verici olacaktır.

Tuvalet eğitimi
Çoğu küçük çocuk, ikinci doğum günlerine kadar bebek bezleri yerine tuvaleti kullanmak için fiziksel veya zihinsel olarak hazır değildir, ancak bazıları birkaç ay önce ilgi göstermiş olabilir. Eğer hazır olmadan önce yürümeye başlayan çocuğunuzun tuvaletini eğitmeye çalışırsanız, muhtemelen vücut işlevlerini tahmin etmek için kendinizi eğiteceksiniz! Çocuğunuz hazır olana kadar beklemek tüm süreci çok daha kolay hale getirir. Genellikle erkek ve kız kardeşleri olan çocuklar çok çabuk öğrenecekler ve kızlar genellikle erkeklerden önce hazırdır. Sıcak hava, tüm süreci herkes için soğuk veya yağmurlu günlerden daha kolay hale getirir. Mesane kontrolü genellikle bağırsak kontrolünden önce gelir ve gündüz tuvaleti gece kontrolünden çok önce gelir. Aslında, yedi ya da sekiz yaşına kadar yatak ıslatma sorunları için yardım aramak gerekli değildir.

Bir çocuk aşağıdaki durumlarda tuvaleti veya lazımlığı kullanmaya hazırdır:

• Bir çiş ya da kaka yapmak istediğini biliyor ve kısa süre dayanabiliyor.

• Gittiğini ya da daha yeni gittiğini söylüyor.

• Başkalarının tuvalete gitmesini izler ve olanlarla ilgilenir.

• Pantolonunu yukarı ve aşağı çekebilir.

• Bebek bezleri birkaç saat kurudur.

• Size bezinin ıslak olduğunu ve bundan hoşlanmadığını söyler.

İster lazımlık ister klozet kullanıp kullanmadığınız, dışarı çıkarken lazımlık alıp almamanız veya basitçe yukarı ve aşağı çekilmesi kolay pantolonlar kullanmak size kalmıştır. Çocuğu tuvalete tanıtmanın doğru ve yanlış yolları yoktur. Ancak, çocuğunuz tuvaleti kullanmaya başlar başlamaz, her ziyaretten sonra ellerini sabun ve suyla yıkaması gerektiğini öğretmeniz çok önemlidir.  Tabii ki, sizi ve ailenin diğer üyelerini, tuvaleti kullandıklarında ellerini yıkadığını görmesi de önemlidir.Uyku:
Rahatsız geceler
Geceleri uyanmak, küçük olanlar da dahil olmak üzere hepimiz için uykunun doğal bir parçasıdır. Yeni yürümeye başlayan çocuklar doğal olarak gece boyunca yaklaşık beş kez derin uykudan yüzeye çıkarlar. Ters dönebilir, mırıldanabilir veya homurdanabilir, hatta gözlerini açabilir ve uykuya dalmadan önce hareket edebilirler. Tuhaf bir ortamda uyanan bir çocuk korktuğu için uyanık kalabilir. Düzenli bir yatma rutini kurarsanız, tanıdık bir ortamda uyumaya başlarsanız ve sizin için ses çıkarırsa onu hızlı ve sessiz bir şekilde rahatlatırsanız, siz ve bebeğiniz daha iyi uyuyacaksınız.

Eğer yürümeye başlayan çocuğunuz iyi bir uyuyan olduktan sonra geceleri sık sık uyanmaya başlarsa, bir sebep aramalısınız. Bilinç altında yatan bir sorun varsa huzurlu geceler geçirmenize sebep olmayacaktır. Karın ağrısı veya kulak enfeksiyonu (genellikle kulaktan sarımsı bir akıntı ile belirtilir) gibi herhangi bir hastalık belirtisi varsa, çocuğunuzu muayene için doktora götürün.

Her gün bakım
Giyinme ve soyunma
Küçük çocuğunuz kendini giydirme yeteneğine sahiptir ve çok bağımsız olmaktan zevk alır. Zaten kendi gömleğini ve pantolonunu giymiyorsa, şimdi ona öğretmek için zaman ayırın; uzun vadede size çok zaman kazandıracaktır. İlk başta yavaş olacak, bu yüzden sabırsız ya da geç kalmamanız için önceden plan yapın!

Düşmeden tek başına ayakta durabildiği anda pantolon giymeye hazırdır. Yine de hazırda beklemekte fayda var, çünkü bir yürümeye başlayan çocuk için kollarını tepesine sokması, ancak başını çıkartamaması oldukça yaygındır!  Bazen başını kol deliğinden geçirebilir veya boynundan kolunu çıkartabilir , onu bu durumdan kurtarmanız gerekebilir.

Bunu kolaylaştırmak için şunları yapabilirsiniz:

• Giymesi kolay giysiler seçmek; düğmeler, çıtçıtlar, bağcıklar ve fermuarlar giysileri daha zor hale getirir.

• Ertesi gün ne giyeceğini birlikte seçmek.

Banyo
Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz da kendini yıkayabilir; elbette sizin gözetiminizde.
Kendin,i küçük bir yıkama eldiveni veya bezi ile yıkayabilir, ardından kalan sabunu, plastik bir kap temiz ile eğlenceli bir şekilde durulayabilir!


Doğum günü partisi
İşte önerilen bir parti planı:

1. Kameranızı unutmayın ve sizin için fotoğraf çekecek birini belirleyin.

2. Herkes gelir gelmez hediyeleri açın.

3. Sonra yemeğiniz. Alçak bir masa bulun veya zemine veya yere bir masa örtüsü koyun. Dondurmalar ve parçalara ayrılmış taze meyveler tatlı için mükemmeldir. Yetişkinler çocuklarla aynı yiyeceği yiyebilir. İçecekler süt, meyve suyu veya su olmalı ve yetişkinler için bazı soğuk içecekleri unutmayın. Sadece bir yardımcınız varsa sıcak içecekler sunun.

4. Çocuğunuzun en sevdiği müziğin bir kısmını takın. Müziğe eşlik edin ve eylemleri yapın.

5. Bazı oyunlara hazır olun.

6. Doğum günü pastasını yiyin, sonra parti müdavimlerinin bir süre oynamasına izin verin.

7. Her çocuk çıkarken parti çantalarını dağıtın. Bunlar bu yaş grubu için gerçekten basit olabilir. İçeriği seçerken, üç yaşın altındaki çocuklar için uygun olmayan bir şey eklemeyin. Aşağıdakilerden iki veya üçünü kahverengi kağıt torbaya, çocuğun adı dışarıdan parlak keçeli kalemle yazınız: küçük bir kutu kuru meyve, büyük bir çan, büyük çubuk kraker, boya fırçası ve boya su kitap, küçük bir pot ev yapımı oyun hamuru, parmak kukla, plastik çiftlik hayvanı.

Doğum günü gözyaşları
Bazen doğum günü partisi partideki en mutsuz insan gibi görünür.
Bunun olmasının nedenleri:
• Çok fazla çocuk
• Diğer çocukların doğum günü oyuncakları ile oynarken
• Çok fazla dikkat
• Çok fazla karışıklık.
« Son Düzenleme: Şubat 26, 2021, 08:23:45 öö Gönderen: manager »