Gönderen Konu: 5. aydaki gelişimi nasıldır ?  (Okunma sayısı 606 defa)

Nisan 12, 2020, 11:50:05 ös

manager

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • İleti: 322
    • Profili Görüntüle
Bu gülme ve kıkırdama ayı olabilir. Bebeğiniz sizin nasıl dikkatinizi çekebileceğini keşfeder.  Aynı zamanda yerçekimi prensiplerini de öğrenir. Kendinizi tekrar tekrar düşürdüğü nesneleri toplarken bulabilirsiniz. Ayrıca adını tanıyabilir ve onu aradığınızda başını size doğru çevirebilir.

Koordinasyon
İlk altı ayda bebeğin el-göz koordinasyonunu öğrenmesi gerekir. İlk başta bebek bir şeye dokunmadan bakacak ve ona bakmadan bir şeye dokunacaktır - öğrenmesi gereken şey bir şeye bakmak, onun hakkında ne yapacağına karar vermek, ulaşılabilir durumda olup olmadığını tahmin etmek ve sonra ona ulaşmak . Yetişkinler bunu kabul eder, ancak bir topu yakalamak, araba ve yetişkin olarak yaptığımız diğer günlük aktivitelerin çoğunu öğrenmek için bunu öğrenmek zorundaydık.

Bebek ilk aylarını oyuncak olmadan mükemmel bir şekilde yönetebilir. Ellerinin  çok önemli bir oyuncak  olduğunu keşfetmek, etrafındaki yüzlerin tadını çıkarmaktan daha uzun sürecektir. İlk başta, bebeğin elleri ona ait olduklarına dair bir fikri olmadan yüzünün önünden geçecek. Bebeğin eline bir oyuncak koyabilir ve onunla kafasına vurduğunda olduğu kadar şaşırmış olabilirsiniz! Bunu kendisine yaptığı konusunda hiçbir fikri yoktur, ellerine koyduğunuz oyuncakların mutlaka çok yumuşak olması gerekir.

10 ila 12 hafta arasında, bebek yüzünün önünde sallanan küçük pembe kıvrımlı parmakların onun olduğunu fark edecek ve ellerini yüzünün önünde sallayarak ve kendi parmaklarıyla oynayarak farklı  süreler boyunca kendini eğlendirecektir.

Bir sonraki adım parmaklarını ağzına sokmak.

Bu, üç aylıkken gerçekleşir.

Şimdi nesneleri  keşfetmek için ağzını kullanabileceğini keşfeder - ve daha fazlasını öğrenmek için kavrayabileceği her şeyi ağzına koymak onun için çok önemli hale gelir! Şu andan itibaren ulaşabileceği şeyleri temiz tutmalısın. Ve potansiyel olarak tehlikeli nesneleri (ve bir film kabının içine sığacak her şeyi içeren) kavramasından uzak tutmalısınız. Bebek bir kuklayı emerse, keşfetmek için ağzını kullanamayacağı anlamına gelir, bu nedenle oyun sırasında kukla çıkarabilirseniz, bunu yapın.

Bebek için bir sonraki adım, aslında onun fantezisini çeken bir şeyi ele geçirmektir. Bir bebek spor salonuna bağlı oyuncaklar veya giydiğiniz kolye gibi sallanan nesneler onun için özellikle çekici olacaktır.

Büyüme
İlk üç ayda bebekler haftada 170g ile 225g arasında kilo alırlar.

Bundan sonra, büyüme oranları haftada 140g ile 170g arasında yavaşlar.

En önemli şey, bebeğinizin ne kadar ağırlık kazandığı değil, düzenli olarak kilo almasıdır.

Her bebek farklıdır ve bazıları diğerlerinden daha yavaş kilo alırlar.

Oyun Zamanı:
Gülüyor ve kıkırdıyor

Dördüncü veya beşinci aylarda bebeğinizin ilk kez gülme olasılığı yüksektir.

Genellikle bu kolaydır, çünkü bebek ona sürpriz yapmak için yaptığınız bir şeye gülerr ya da bir oyun oynuyorsanız sizi  alkışlar.

Gülmek bebeği iyi hissettirir ve genellikle bunu gerçekleştirmek için hızlıdır.

Not: Bu bilgi profesyonel tavsiye yerine geçmez. Çocuğunuzun sağlığı veya refahı ile ilgili herhangi bir endişeniz varsa, doktorunuzdan veya bir sağlık uzmanından yardım almanız önemlidir.

« Son Düzenleme: Şubat 25, 2021, 07:52:49 öö Gönderen: manager »