Gönderen Konu: Dil motivasyonu nasıl olmalı ?  (Okunma sayısı 475 defa)

Nisan 09, 2020, 04:31:14 ös

manager

 • Administrator
 • Sr. Member
 • *****
 • İleti: 322
  • Profili Görüntüle
Aileler 3-7 yaş arasında gelişimi optimize etmek için ne yapabileceklerini düşünmeliler. Çocuklar çok kolay sıkılır.

Mutlu çocuk öğrenen bir çocuktur. Hareket eden bir çocuk öğrenen bir çocuktur.

Hareket, oyun ve şarkıları temel alan öğretmeye dayanan eğitim programları oluşturun ve geliştirin.

Küçük çocukları oyunsuz bir alanda sıraların arkasında oturtan ana okulları ve okullar, bir çocuğun öğrenmesi için doğru yol değildir, bu yetişkinlerin öğrenme yoludur.

Yetişkinlikte, beyin daha fazla gelişmiş, entelektüel ve odaklanmıştır. Buna rağmen, yetişkinlerin ve çocukların nasıl öğrendiği yeniden gözden geçirilmelidir.

Bebekli ailelerin çocuklarının anladığına inanmaları gerekir. “Anlamaları nasıl mümkün?” diye sormayın.

Onlar anlarlar!

Aileler “bebek dili” konuşuyorlar ve dile teşvik etmek, kelimelere ve hecelere vurgu yapmak, tonlama için doğuştan bir yetenekleri var. Aptal gibi hissetmemeliler. Mümkün olduğunca çocuğunuzla konuşmaya devam edin.

Onlarla ana dilinizde konuşun. Çünkü konuştuğunuz yol çok önemlidir. Onlarla ana dilinizde duygusal bağlantı kurmalısınız. Çocuğun hayatında ana dili farklı olan başka biri varsa, onlar çocukla bu dilde mümkün olduğunca fazla ve istikrarlı konuşmaya teşvik edilmelidir. Aileler çocuklarla İngilizce konuşmaktan endişe etmemeliler. Çocuklar hayatları boyunca işlerine yarayacak bir fırsat olan ikinci bir dili öğrenebilir ve öğrenmelidir
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2021, 07:26:49 ös Gönderen: manager »

Nisan 18, 2021, 05:42:04 ööYanıtla #1

abu_bakor

 • Newbie
 • *
 • İleti: 6
  • Profili Görüntüle
Bebekler ve küçük çocuklarda dil öğrenimi için alternatif yöntemler nelerdir?

 Sadece Türkçe'yi öğrenme pratiği yapabilen  ancak konuşamayan bebeklerin İngilizce öğrenmesi için yanında İngilizce konuşmak, müzik dinletmek ve ninni söylemek önemli bir fark yaratır. Bu süreçte birden fazla dile maruz kalan bebek  Türkçe ile birlikte İngilizce sesleri de taklit ederek iki dili birlikte konuşmaya başlayabilirler.

Bu aşamada, bir ebeveynin iki ya da daha fazla dili birlikte kullanmasının çocuk için kafa karıştırıcı olabileceği konusunda tartışmalar var. Eğer çocuğunuza Türkçe ile birlikte ikinci bir dil öğretmek istiyorsanız bunun için farklı kişilerin desteğini almanız önerilebilir. Önemli olan çocuğunuzun yabancı dili duymasını sağlamak.

Konuşmaya başlamış olan 3 – 5 yaş arası çocuklar için çeşitli oyunlardan faydalanarak dili konuşmasına yardımcı olunabilir. Çocuk artık iki dili bilinçli olarak birbirinden ayırabilir. Üstelik kelime haznesi gelişmeye başladığı için, farklı dillerdeki kelimeleri de daha net ayırt edebilir. Bu aşamada siz de, ebeveyn olarak daha fazla yardımcı olabilir, birlikte yabancı dil öğrenimini destekleyen oyunlar oynayabilirsiniz.Örneğin odasına yada evin uygun köşelerine astığınız obje yada kavramlara ait resimleri oyun halinde farklı dillerde tekrar etmesini sağlayabilirsiniz.Dil öğreniminde farklı duyulara hitap edebilmek oldukça önemlidir.