Gönderen Konu: Doğum sonrası yoga yapmak faydalı mı ?  (Okunma sayısı 487 defa)

Eylül 18, 2020, 02:58:54 ös

Zuhal

  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 1579
    • Profili Görüntüle
Doğum sonrası yoga ne işe yarar ? 

Doğum Sonrası Yoga Yapmaya Başlamak
9 aylık bir hassasiyet döneminin ardından doğum gerçekleşti ve şimdi, kendinizi fiziksel ve zihinsel anlamda eski halinize getirmek istiyorsunuz. Peki, işe nereden başlamalı? Mesela doğumdan sonra yogaya başlamak iyi bir fikir mi? Biraz, bunlardan bahs edelim mi ? Öncelikle aktiviteler, sadece forma girmeye yardım etmez, moralinizi de düzeltir. Bu nedenle doğumdan sonra hekiminize danışarak size uygun olan spora başlamanız hem size hem de çevrenizdekilere iyi gelecektir.

Yoga Nedir?
Yoga, kökleri Hindistan’da başlamış bir kültürel olgudur. Fiziksel ve zihinsel bir aktiviteler bütünü olan yoga, öğrenilen ve uygulanan bir felsefedir. Hem zihni hem de bedeni rahatlattığını söylemek yanlış olmaz.

Kimler Yoga Yapabilir?

Yoga, çok kapsamlı ve derin bir aktivite bütünüdür. Yoga pozisyonlarından bazıları, oldukça zorlayıcı olabilirken bazıları oldukça kolay bir şekilde yapılabilir. Burada kimler yoga yapabilir sorusuna hekim karar vermelidir. Ancak doğum sonrası yoga için 3-4 hafta beklemeniz önerilir.

Doğumdan Sonra Yoga Yapmanın Ne Faydası Var?
Doğumdan sonra yoga yapmanın farklı olumlu etkileri olabilir. Bunlardan bazılarını şöyle listeleyebiliriz:
* Anne, söz konusu zorlu süreçte kendine zaman ayırmanın farkındalığıyla iyi hissedebilir.
*Hamilelikte alınan fazla kilolar ve bedendeki deformasyon için çok hızlı bir fark yaratmasa da daha kolay toparlanmaya yardım edecektir.
*Bazı eklem ve kas ağrılarının giderilmesine yardımı olabilir.
*Doğum sonrası kabızlık karşısında yapılan egzersizin olumlu sonuçları olabilir.
*Beden ve zihin dengesine yardımcı olmayı amaçladığı için lohusalık sendromundan daha hızlı çıkmaya yardım edebilir.
*Gebelikte bebeğin taşınması sonucu meydana gelen duruş bozukluklarını gidermeye yardım eder.
*Bacak kaslarını güçlendirir.

Doğumdan Sonra Yoga Yapmanın Zararı Var mı?
Doğumdan sonra yoga ve diğer egzersizleri yapmanın zararı olup olmayacağı konusu, sizin tamamen size özel bedeninizle ilgilidir.  Burada doktorunuza danışmanız önemli. Diğer yandan çok erken dönemde yani henüz doğum yaraları iyileşmeden ve beden kendini toparlamadan yogaya ve diğer aktivitelere başlanması kesinlikle önerilmez.

Doğum sonrası Yapılabilecek Spor/ Aktivite Türleri
Doğumdan sonra hemen her anne, eski vücudunu geri ister. Bu amaçla acilen spor yapmak ya da diyete başlamak gibi kararlar alınır. Hem spor hem de gebelik sonrası diyet için veya emzirirken kilo vermek için hekime danışmak esastır.
 
Öncelikle konumuz olan yoga, bir spor türü olarak kabul edilmiyor. Spor ya da egzersizden çok vücudu ve zihni dengelemek üzere yapılan ve derin kasları çalıştıran bir dizi eylem olarak tanımlanıyor. “bir dizi eylem” dediysek; o kadar basit ve düz değil.

Yoganın çok derin bir felsefesi var. Bu felsefeyi anladığınızda hem kendinizle ilgili hem de hayatla ilgili çok fazla şeyi keşfetmenize yardım ediyor. Gelelim konumuza yani doğum sonrası hangi sporları yapabileceğinize…

Hafif tempolü ya da yavaş yürüyüşler
Doğumdan 3 hafta sonra yavaş yavaş yürüyüşe çıkabilirsiniz. Siz, yürüyüşe çıktığınızda bebeğe bakabilecek birileri varsa çok şanslısınız. Göğüs pompası ile süt sağıp bebeğinize bırakın ve hemen bu fırsatı değerlendirin. Günde bir saat yürümek, hem zihninize hem de bedeninize iyi gelir. Ayrıca bu amaçla bir spor salonuna yazılmaya, bir eğitmene ve özel giysilere ihtiyacınız yok. Bunun için tek ihtiyacınız aslında, rahat bir ayakkabıdır. 

Yüzme
Eğer bir yüzme havuzuna ulaşma imkanınız varsa, yüzmek de size çok iyi gelecektir. Suyun rahatlatıcı etkisi zihninizi ve duygularınızı rahatlatırken bu hafif aktivite bedeninizi de forma sokmaya yardım eder.

Doğumdan Sonra Ne Zaman Yogaya Başlayabilirsiniz?
Doğumdan sonra her kadının bedeninde bir dizi farklılık söz konusu olur.  Vücutta yaşanan değişiklikler, ağrılar ve psikolojik gerginlik için yogaya başlamak iyi fikir! Peki, doğumdan ne kadar sonra yoga yapılabilir?

Sezaryen doğum yaptıysanız, 2-4 hafta sonra,
Normal doğum yaptıysanız da doğumdan bir hafta sonra hamilelik yogasına başlayabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle doktorunuzdan da onay almayı ihmal etmemelisiniz. Hamilelik döneminde ve doğumdan sonra yoga yaparak, hem zihinsel hem de fiziksel olarak daha iyi hissetmenize yardım edecektir. Kendine zaman ayırabilmenin sunduğu konfor bile tek başına, iyi hissettirecektir.
« Son Düzenleme: Şubat 24, 2021, 06:03:43 ös Gönderen: manager »