Gönderen Konu: Doğumun Yaklaştığını Gösteren Belirtiler Nelerdir?  (Okunma sayısı 502 defa)

Eylül 16, 2020, 01:14:09 ös

Zuhal

  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 1579
    • Profili Görüntüle
Hamilelik sürecinde anne adaylarına doğumun yaklaştığını gösteren bazı belirtiler vardır.

Doğum sürecine yaklaşmış kadınların yaşayacağı bu belirtiler nelerdir ve doğumun yaklaştığını nasıl anlarız?

Anne adayları genellikle birçok belirtiden dolayı doğumun yaklaştığını düşünebilmektedir. Fakat her belirti doğumun yaklaştığının göstergesi değildir. Bu nedenle her anne adayı doğumun yaklaştığını gösteren belirtileri iyi bir şekilde bilmelidir.

Normal şartlarda doğum hamileliğin 38. ve 40. haftaları arasında gerçekleşmektedir. Fakat kimi anne adaylarında doğum daha erken gerçekleşmektedir. Bu belirtiler sayesinde anne adayları doğumlarının yaklaştığını kolaylıkla tespit edebilir.

İdrara Çıkmanın Azalması
Hamilelikte anne adayları sık sık idrara çıkmaya başlar. Bunun sebebi ise bebeğin başının doğum kanalına yerleşmesidir. Bebeği başı doğum kanalına yerleştiğinden dolayı rahim idrar torbasına baskı yapmaya başlar. Fakat doğum yaklaşınca rahim aşağıya iner ve idrar torbasına baskı yapmaz. Böylece anne adayı da eskisi gibi sık sık tuvalete çıkmaz. Doğumdan 1 ya da 2 hafta önce rahim aşağı iner. Ancak ikinci doğumunu yapacak olan anne adaylarında bu durum doğumdan 1 gün önce gerçekleşir.

Şiddetli Ağrılar
Hamileliğin son aylarında ağrılarda şiddetlenir. Genellikle kasık bölgesinde ve karın bölgesinin altında meydana gelen düzensiz ağrılar yalancı sancı olarak bilinir. Fakat doğumun yaklaşması ile birlikte ağrılar da değişir. Çok daha şiddetli, sırtta ve karında hissedilen ağrılar başlar. Bu ağrılar ile birlikte karında sertleşme de ortaya çıkar. Bu ağrılar yalancı ağrılardan farklı olarak düzenlidir. Yalancı ağrılar dinlenerek geçmektedir ancak gerçek ağrılar dinlenme ile de geçmez. Ağrıların sıklığı beş dakikada bir şeklindeyse mutlaka doktora gidilmelidir.

Rahim Ağzının Genişlemesi
Rahim ağzında meydana gelen gelişmeyi doktor muayenesinde anlamak mümkündür. Rahim ağzında 10 cm civarı meydana gelen genişleme doğum için gerekli olan genişleme miktarıdır.

Nişan Kanaması
Hamilelik süresince kalın bir mukus tabakası rahim ağzını kapatır. Böylece rahim içine dışarıdan bakteri girişi engellenir. Doğum yaklaştıkça rahim ağzında incelmeler ve genişlemeler oluşur. Bundan dolayı da bu mukus tabakası kanlı bir şekilde atılır.

Doğum Suyunun Gelmesi
Doğum yaklaştıkça kasılmalar da başlar. Bu kasılmalardan dolayı bebeğin etrafındaki su kesesi patlayabilir. Bu patlamadan dolayı su gelir. Bu su berraktır ve açık sarı renktedir. Su gelmişse ancak henüz sancılar başlamamışsa yine de en kısa süre içinde doktora gidilmelidir. Bebeğin enfeksiyon kapmaması için 24 saat içerisinde doğumun gerçekleşmesi gerekir.

Doğum Belirtileri ve Doğumun Gerçekleşmesi
Tüm doğum belirtileri her anne adayında görülecektir diye bir kural yoktur. Bu belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Kimi anne adaylarında tüm belirtiler görünürken kimi anne adaylarında ise belirtilerden yalnızca birkaçı gözlemlenir. Hatta aynı bireyin birinci ve ikinci doğumlarında da belirtileri farklı olabilir. Doğum ve hamilelik süreci kişiye özeldir ve herkesin geçirdiği süreç bir diğerinden farklıdır. Ancak tüm anne adaylarının doğumu başladığında yapılması gereken ilk şey anne adayını rahatlatmak ve destek olmaktır.

Doğum Yaklaşıyor
Gebelik heyecanı yaşayan anne adaylarının doğum sürecine girdiğinde nelere dikkat etmeli neler yapmalı hepsi yazımızda.
Doğum yaklaşıyor peki ne yapmak gerekiyor. Her şeyden önce sakin olmak en önemlisi. Hamilelik döneminden önce belirlenen aile planlamasına uygun doğum yapılacak olan hastanenin ikamet edilen eve mesafesi, rahatlığı, gelecek olan ziyaretçilerin ziyaret saati en önemlisi de bebeğin ve annenin sağlığı için yapılacak olan şeyler o hastaneyi seçmek için çok önemlidir. Bunun dışında farklı bir B planının olması gerekmektedir. Olabilecek sıkıntılara karşı önlem olarak ikinci bir hastanenin ayarlanması şart.

Doğum çantası hastanede doğumdan önce, doğum sırasında ve doğumdan sonra işe yarayacak en önemli şey. Sonuçta doğum yaklaşıyor ve o an ihtiyaç duyulacak şeyleri bulmakla vakit kaybedilmemesi gerek. Doğum çantasının içerisinde bulunması gereken eşyalar içerisinde annenin ve bebeğin kıyafetleri, bebek battaniyesi, anne için terlik, çorap, atıştırmalık yiyecekler, su, havlu, annenin bakımı için makyaj malzemeleri, fotoğraf makinesi ve bunun gibi önemli eşyalar olmalıdır. Doğumdan önce annenin rahatlaması için müzik dinlemek önemli olabilir bu yüzden kulaklıkta isteğe uygun konulabilir.

Anne adaylarından çok baba adayları da doğum yaklaşıyor diye telaşlanıp sakin kalamayabilirler.Baba adaylarının en büyük görevlerinden biri o an eşlerini sakinleştirmek ve onlara yanındayım hissi vererek yalnız olmadıklarını hissettirmeleridir çünkü hamilelik süresinde salgılanan hormonlar yüzünden anne adayları kendilerini yalnız hissedebilirler. Kafalarında hep doğum zamanı canlanır. Bu da onları daha zor anlara sevk eder.
« Son Düzenleme: Şubat 24, 2021, 06:03:14 ös Gönderen: manager »