Gönderen Konu: Çocuklarda Para Biriktirme Alışkanlığı Kazandırma  (Okunma sayısı 378 defa)

Eylül 11, 2020, 02:24:22 ös

Zuhal

  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 1579
    • Profili Görüntüle
Yetişkinlik dönemindeki para harcama alışkanlıklarımızın 7 yaş civarında şekillenmeye başladığını, parayla aramızdaki ilişkinin ise 3 yaşa kadar indiğini biliyor musunuz?

Sabredin
Çocuğunuza para biriktirme alışkanlığı kazandırmanın pek çok yöntemi var ama ön şart oldukça hassas olmak ve öğrenme sürecinde ona destek olmak! Doğru teknikler ve anlayışlı bir eğitim şekli ile her çocuk büyüdüğünde parayı en etkili şekilde kullanabilir.

Rol model olun
Küçük yaştaki çocuklar, ebeveynlerini taklit etme eğilimindedirler. Para harcadığınızda çocuğunuza bunu neden yaptığınızı anlatarak ona rol model olabilirsiniz.

Harçlıkları sınırlandırın
Çocuklara gereğinden fazla harçlık vermek, onları bir süre sonra doyumsuzlaştırır ve hep daha fazlasını ister hale getirir. Böyle durumların önüne geçmek için çocuklarınıza verdiğiniz harçlıklara sınırlama getirebilirsiniz.

ATM’ler konusunda bilinçlendirin
Çocuğunuzla birlikte ATM’ye gidip para çektiğinizde, o paranın çalışılarak kazanıldığı ve bankaya yatırıldığı konusunda detaylı bilgi vererek çocuğunuzun banka ilişkilerini erken yaşta iyileştirebilirsiniz.

İsteklerini anında yerine getirmeyin
3-5 yaş aralığındaki çocukların istediği her şeyi anında yerine getirmek, onları sabırsız hale getirir. Bunun yerine çocuğunuz herhangi bir şey istediği zaman talep ettiği şeyin gelecek olan en yakın ve önemli günde (doğum günü, yılbaşı vb.) alacağınızı söylemek çözüm olabilir.

Görevlendirin
Çocukları alışveriş konusunda görevlendirmek, kısıtlı para miktarı ile eve malzeme alma davranışını geliştirir. Çocuğunuzla birlikte markete gittiğinizde günlük ihtiyaçlarınızı onun almasını sağlamak çocuğunuza parayı kontrol etme alışkanlığı kazandırabilir.
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2021, 07:00:17 ös Gönderen: manager »