Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Çift Dilli Eğitim / Ynt: Çift dilli çocuk, iki dili birbirine karışır mı?
« Son İleti Gönderen: abu_bakor Nisan 18, 2021, 05:44:22 öö »
Dil eğitimine 3 yaşından önce başlamak ileriki yaşlarda dil becerisinde yatkınlığı arttıracaktır . Bunun için bebeğinin ana dili dışında İngilizce konuşulan bir ortamda bulunması yararlı olabilir.

Bebeği farklı yöntemlerle İngilizceye maruz bırakmak en etkili ve kolay yöntemlerden birisidir. Örneğin, 0-3 yaş arasındaki bebeklere sık sık İngilizce bebek çizgi filmleri ve ninnileri dinletmek faydalı bir yöntemdir.

İnsan beyninin öğrenmeye açık olduğu ön uyku denilen derin uykuya geçmeden önceki dönemde internetten kolaylıkla bulabileceğiniz İngilizce ninniler bilincin açık olduğu bu dilimde etkili olacaktır.

İngilizce eğitimi sırasında, eğlenceli yollar denenmelidir. Örneğin,çocukların saklambaç ve benzeri oyunları çok sevdiği, hepimizin bildiği bir şeydir.Çocuk bu oyunları oynamak istediğinde, kullanılan fillere İngilizce anlamları da eklenebilir

Konuşmayı öğrenmeye başlayan bebeklere, her gün farklı kelimeler ve fiiller öğretmek için oyun ve oyuncaklardan faydanılabilir . Örneğin,hergün bir grup oyuncağın  hayvan yada ev eşyası kaşık,tabak gibi İngilizceside tekrar  edilerek öğretebilir, İngilizce fiileri de o eşyalarla ne yapıldığı yada figür oyuncağın ne yaptığını  anlatırken, kullanmaya gayret edebilirsin.

Ayrıca, bebekler için İngilizce öğreten videolar da işe yarayabilir. Bu videolardaki oyunlar aracılığıyla kelimeler, görsel ve işitsel hafızayı aynı anda çalıştırarak öğretilirler, bu yönüyle etkili ve eğlenceli bir öğrenme süreci yaşatırlar, şunu unutmamak gerekir belki çocuk kelimeleri çok kolay kavrayamayacaktır ancak bilinçaltına gizlenen bu öğrenme zamanı geldiğide çok kolay bir şekilde dillerinden dökülecektir çünkü dile olan kulak aşinalığı bilinçli öğrenme başladığında kolay anlama ve konuşmayı sağlayacaktır.

Bebeğinin İngilizce konuşabileceği sosyal ortamlarda bulunabilmesi için, ileriki dönemlerde, bebekler için İngilizce eğitimi veren dil kurslarıda de düşünülebilir.

Birçok duyuyu eş zamanlı olarak harekete geçirmek, öğretilen her ne ise, onun akılda kalmasını kolaylaştırır. O yüzden bebekler için İngilizce şarkılardan faydalanabiliriz. Aynı şarkıyı birçok kez dinletmen, kelimelerin sürekli tekrar edilmesi sebebiyle de bebeğinin hafızasında kalmasını kolaylaştırır.

Ayrıca, bebeğinin öğrenmek için en fazla istek ve merak duyduğu anlar değerlendirilmelir.Örneğin, çizgi filmde gördüğü balığı ilgiyle izlediğinde ona, balığın İngilizcesini söyleyebilir, aynı anda balık resimleri gösterebilir ve balık hareketleri ingilizce fiiller eşliğinde yapılabilir.
2
Kaç yaşında başlanırsa başlansın, doğru öğrenme metodu ve destekleyici çevre ile ileri seviyede yabancı dil öğrenimi gerçekleşiyor. Ancak her çocuğun farklı güçlü ve zayıf yönleri olacağı için kendisine en yüksek faydayı sağlayacak metodun belirlenmesi gerekiyor. Bu nedenle işin uzmanından destek almak kalıcı ve etkili öğrenme için büyük önem taşıyor.

Çocuklar için anne ve babalar, ideal olarak gördükleri rol modellerdir. Onlara hayatları boyunca avantaj sağlayacak en az bir yabancı dil eğitimi konusunda destek vermeniz son derece değerli bir adım olacak. Çocuğunuzun ilgisini çekmek ve öğrenme konusunda yüreklendirmek için, onunla birlikte çalışmaya ve dil öğreten oyunlar oynamaya zaman ayırmanız motivasyonunu arttırır. Onu bezdirmeden ,soğutmadan öğrenme sürecini birlikte renklendirmenizin çocuğunuzun tüm hayatını değiştireceğinden emin olabilirsiniz.

Sonuç olarak bebeğiniz hayatınıza dahil olmadan dil öğrenimini  planlamanız faydalı olabilir

15 yaşına kadar ikinci bir dili doğru şekilde öğrenen çocukların bu dili anadili akıcılığında konuştuğuna dair birçok araştırma bulunmaktadır. Bu yüzden dil öğrenmeye erken başlamak önemli. Ama bu herkes için her zaman mümkün olmayabilir ya da yabancı dil öğrenmenin önemini daha geç fark etmiş olabilirsiniz. Yeni bir dil öğrenmek için asla geç kalmış sayılmazsınız, çünkü insan beyni dil öğrenmeyi her yaşta başarabilir.
Elbette her yaşta  dil öğrenilebilir.Önemli olan öğrencinin  yaşına uygun yolu bulabilmek.
Bebekler anadillerini doğal bir süreçte ekstra bir çabaya gerek kalmadan kolaylıkla öğrenebilmekteArtık ebeveynler, erken çocukluk döneminde bebeklerinin İngilizce öğrenebilmeleri, hiç olmazsa gelecekte İngilizce'ye bir yatkınlıklarının olması için uğraşıyorlar. Biz de bebeklerin ingilizce öğrenmesi için neler yapılabileceğine dair önerilerde bulunduğumuz bir yazı yazdık.
3
Edinim / Ynt: Çocuk doğmadan önce dil edinimi ?
« Son İleti Gönderen: abu_bakor Nisan 18, 2021, 05:43:04 öö »
İşte, bebekler için İngilizce öğrenme yolları!

Bebeklerin dili öğrenmesi önce kelimeler, sonra kelime grupları, son olarak ise, cümle kurmayı öğrenmeleri şeklinde ilerler. Ancak, her bebeğin konuşma becerisini geliştirmesi, onun kişisel zamanına bağlıdır. Bazen hızlı, bazen yavaş olan bu süreçte, bebeğinin ikinci bir dili öğrenmesine yardımcı olmak için, bebeğinin zamanına ve hızına göre yöntemini belirlemeni öneririz. Ayrıca, yaşı da bu belirlemede önemli! Bebeğinin 2 yaş bebek ingilizce eğitimi ile 4 yaş eğitimi aynı olmayacaktır. Peki neler yapabilirsin?

4
Dil Motivasyonu / Ynt: Dil motivasyonu nasıl olmalı ?
« Son İleti Gönderen: abu_bakor Nisan 18, 2021, 05:42:04 öö »
Bebekler ve küçük çocuklarda dil öğrenimi için alternatif yöntemler nelerdir?

 Sadece Türkçe'yi öğrenme pratiği yapabilen  ancak konuşamayan bebeklerin İngilizce öğrenmesi için yanında İngilizce konuşmak, müzik dinletmek ve ninni söylemek önemli bir fark yaratır. Bu süreçte birden fazla dile maruz kalan bebek  Türkçe ile birlikte İngilizce sesleri de taklit ederek iki dili birlikte konuşmaya başlayabilirler.

Bu aşamada, bir ebeveynin iki ya da daha fazla dili birlikte kullanmasının çocuk için kafa karıştırıcı olabileceği konusunda tartışmalar var. Eğer çocuğunuza Türkçe ile birlikte ikinci bir dil öğretmek istiyorsanız bunun için farklı kişilerin desteğini almanız önerilebilir. Önemli olan çocuğunuzun yabancı dili duymasını sağlamak.

Konuşmaya başlamış olan 3 – 5 yaş arası çocuklar için çeşitli oyunlardan faydalanarak dili konuşmasına yardımcı olunabilir. Çocuk artık iki dili bilinçli olarak birbirinden ayırabilir. Üstelik kelime haznesi gelişmeye başladığı için, farklı dillerdeki kelimeleri de daha net ayırt edebilir. Bu aşamada siz de, ebeveyn olarak daha fazla yardımcı olabilir, birlikte yabancı dil öğrenimini destekleyen oyunlar oynayabilirsiniz.Örneğin odasına yada evin uygun köşelerine astığınız obje yada kavramlara ait resimleri oyun halinde farklı dillerde tekrar etmesini sağlayabilirsiniz.Dil öğreniminde farklı duyulara hitap edebilmek oldukça önemlidir.
5
Dil Motivasyonu / Ynt: Çocuklarda Dil Eğitim Yaşı
« Son İleti Gönderen: abu_bakor Nisan 18, 2021, 05:41:27 öö »
Yetişkinler için dil eğitimi neden farklı?
Yetişkinler ve erken çocukluk dönemi sonrası için hali hazırda öğrenilmiş ve alışılmış bir dil yapısının üzerine yeni bir yapı inşa etmek olarak deneyimleniyor. Bu da sürecin daha farklı işlenmesini gerektiriyor.Çünkü birey öğrendiği yeni dili maalesef anadilinin bir çevirisi olarak öğrenmek zorunda kalıyor

Yaklaşık 15 yaşına kadar, farklı yaş gruplarından çocuklara farklı eğitim stratejileri uygulanıyor. Belli bir yaşın üzerindeki gençler ve yetişkinler içinse genellikle ihtiyaca ve amaca yönelik olarak eğitimler çeşitlenebiliyor: sınava hazırlık, iş İngilizcesi, genel dil kullanımı gibi… Bu nedenle yetişkinler için açılan kurslar ve online eğitimler bu ihtiyaçlara göre farklı şekillerde tasarlanıyor.
6
Dil Motivasyonu / Ynt: Yabancı Dil Öğrenmek Çocuğa Ne Gibi Faydalar Sağlar ?
« Son İleti Gönderen: abu_bakor Nisan 18, 2021, 05:40:48 öö »
Dil öğreniminin önemi ve artık bir  ihtiyaç olduğu gün geçtikçe daha çok ortaya çıkıyor. Ancak çocuklarımızın kaç yaşında yabancı dil eğitimi için hazır  olduğu tartışılan bir konu? Buna verebileceğimiz en net cevap: mümkün olduğunca erken. Çünkü çocuklar küçük yaşlarda çok daha hızlı öğreniyor.Merak duygumuz ve ilgi alanlarımız yaş ilerledikçe azalıyor.Bu nedenle özellikle yabancı dil konusunu çocukların ilgi yelpazesine en erken yaşlarda eklemekte fayda var.

Çocuklar için erken çocukluk döneminde 0-7 yaş arası , dil eğitimi bir öğrenme değil, dil edinme olarak görülüyor aynen anadili öğrenme şeklimiz gibi. Bu da çocuk açısından ekstra bir çaba sarf etmeden dili konuşabilmek anlamına geliyor. Henüz belli bir dili kuralları ve yapısına göre, yani teorik açıdan bilmedikleri için yabancı dili 10 yaşından önce öğrenilen dilleri beyin ana dil olarak algılıyor

Bebekler ve küçük çocuklar için hayatın her anı öğrenmenin önemli bir parçası. Araştırmalar, bebeklerin anne karnındayken bile dış dünyayı duyduğunu ve aslında dil gelişiminin daha doğmadan başladığını gösteriyor. Bebekken yoğun bir şekide yabancı dile maruz kalarak öğrendiğimiz dilleri unutmuyoruz. Çünkü bu yıllarda edinilen diller, beynin ana dil bölgesine kaydediliyor. Yaklaşık 10 yaşından sonra öğrenilen diller ise, beynin farklı bir bölümüne kaydediliyor ve bu bilgileri sürekli canlı tutmak için daha fazla çaba gerekiyor.
7
İlgi Alanına Göre / Ynt: İlgi Alanına Göre Çizgi Film nasıl olmalıdır?
« Son İleti Gönderen: _erk Nisan 18, 2021, 04:49:48 öö »
Çocuklar için ingilizce çizgi filmler çok önemli demiştik. Fakat bazı ebeveynlerin kafasında net bir şekilde eğitici çizgi film ingilizce ne demek sorusu olabiliyor. Eğitici çizgi filmler, hitap ettikleri yaş gurubunun hayatlarında karşılaşabilecekleri konuları işleyen çizgi filmlerdir. Bu çizgi filmler gayet neşeli ve ilgi çekici olmalarından ötürü çocuklar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Çocukların çizgi filmlerden öğrendikleri konuları gerçek hayatlarında uyguladıkları gözlemlenebilmektedir. Örneğin çizgi filmin içerisinde büyüklere davranış işleniyorsa, çizgi filmden öğrendiği ile çocuk da o şekilde davranabiliyor.
Eğitici çizgi film ingilizce ne demek sorusuna bu şekilde bir cevap verebiliriz. Unutmamak gerekir ki her çizgi film, her yaş gurubu çocuğa hitap etmez. Eğitici çizgi filmin nasıl seçilebileceğini maddeler halinde aşağıda bulabilirsiniz. Çizgi filmlerin çocuklar için faydalı olabilmesi için doğru çizgi filmin seçilmesi oldukça önemlidir. Örneğin ingilizce olan fakat doğru seçilmemiş bir çizgi film çocuğu tamamen ingilizceden soğutabilir.
8
Tavsiyeler / Ynt: Çizgi Film ile dil öğrenebilir miyim ?
« Son İleti Gönderen: _erk Nisan 18, 2021, 04:49:20 öö »
Sizce bir çizgi filmi ingilizce izlemek daha mı faydalıdır izleyen çocuk için? Bu duruma şöyle açıklık getirmek daha mantıklı olabilir. İngilizce ile alakası hiç olmayan bir çocuğun ingilizce çizgi filmler izlemesi çok da beklendik bir davranış olarak görülmeyebilir. Fakat az da olsa ingilizce ile haşır neşir olan bir çocuğun ingilizce üretilen çizgi filmlere ilgisi biraz daha fazla olacaktır. Peki Çocuklar için ingilizce çizgi filmler neden önemlidir bu konuya maddeler halinde açıklık getirelim;

·       Çocukların ilgisini fazlasıyla çeken çizgi filmler ingilizce olarak tüketildiği takdirde, çocuğun ingilizce lisanına aşinalığı haliyle ilgisi artacaktır. Merak duygusu sayesinde lisanı öğrenme arzusu oluşabilecektir. Profesyonel bir eğitim sayesinde, ingilizce lisanı üzerine hatırı sayılır seviyede ilerlemesi muhtemeldir.
·       Çizgi filmlerde anlatılan konuların görselliğe fazlasıyla ihtiyaç duyması söz konusudur. Yani konuşma esnasında bir evden söz ediliyorsa büyük bir ihtimal o ev net bir biçimde gösterilmektedir. Böylece çocuğun, kelimeler ile nesneler arasında bağlantı kurması kolaylaşır.
·       Yaş kitlesi küçük çocuklar için üretilen çizgi filmlerde oldukça fazla tekrarın olması ve cümlelerin yavaş ve sürekli tekrarından ötürü lisana aşinalık oldukça artmaktadır.
·       Çocuklar için ingilizce çizgi filmler tüketen çocuklar, normal hayatlarında çizgi filmlerde gösterilen nesneler ile karşılaştıklarında çok rahat bir biçimde anımsama yeteneği ve eşleştirmeleri sayesinde o nesnenin adını ingilizce olarak söyleyebilmektedir. Yani izlenilen çizgi filmde mavi rengi blue olarak öğreniliyor ve gerçek hayatta mavi rengi ona sorulduğunda çizgi filmden öğrendiği bilgi ile otomatik olarak blue diyebiliyor
9
Tavsiyeler / Ynt: İngilizceyi Geliştirmek için Çizgi Film Önerileri nelerdir?
« Son İleti Gönderen: _erk Nisan 18, 2021, 04:48:59 öö »
Çizgi filmler her çocuğun hayatında belirli bir yer etmiş çalışmalardır. Her döneme damgasını vuran bir takım çizgi filmler vardır. Bir düşünün sizin izlediğiniz çizgi filmlerde ne tür konular işleniyordu? Hiç şüphesiz şuanda üretilen çizgi filmlerden daha az eğitici olduklarını düşünebilirsiniz. Yaşça ileride olan insanların hatırlayacağı çizgi filmler çok ilginç olsa da günümüz çocuklarının ilgisini pek de çekmediğini söylersek yanlış olmaz. Çocuklar için ingilizce çizgi filmlerher dönemde üretilmiştir. Fakat ingilizce içeriğin fazla televizyonlarda yer bulamamasından ötürü, çoğu çocuk ingilizce çizgi filmler ile çok geç tanışmış olabilir.
10
Yabancı Bakıcılar / Ynt: Dil Eğitiminde Yabancı Çocuk Bakıcısı Çok Faydalı mıdır?
« Son İleti Gönderen: _erk Nisan 18, 2021, 04:47:34 öö »
Bu, tüm yanlış kavramların içinde en yaygın olanıdır. Bazı ebeveynler, bir çocuğun aynı anda iki dile maruz kalması halinde, kafasının karışabileceğini ve aralarında ayrım yapamayacağını düşünürler

Çocuğun çift dil konuşması, konuşma gecikmelerine yol açar. İki dilde büyüyen bazı çocukların, konuşmaya başlamaları tek dil konuşulan evlerde yetiştirilenlerden biraz daha uzun zaman alabiliyor. Ancak gecikme geçicidir ve genel bir kural değildir.

Ne yazık ki, iki dilli çocuklarının konuşma gelişimi ile ilgili endişelerini dile getiren ebeveynlere genellikle bir dilde önce yetkinlik kazanıp sonra diğerine geçmenin doğru olacağını düşünüyorlar. Bunun nedeni ise geçmişte, iki dilliliğin dil gelişiminde sorunlar yarattığının düşünülmesiydi.
Sayfa: [1] 2 3 ... 10